حاشیه شهرهای شرق جولانگاه سگ های ولگرد
حاشیه شهرهای شرق جولانگاه سگ های ولگرد
شرق شهرستان اصفهان با توجه به موقعیتی که درآن دارد حاشیه شهرهایش به جولانگاهی برای سگ های ولگرد تبدیل شده است و وجود یک مرکز برای زنده گیری سگ های ولگرد و جمع آوری این حیوانات به صورت اختصاصی برای شرق اصفهان ضروری به نظر میرسد

به گزارش پایگاه خبری اخبار کوهپایه ، زندگی در شهر‌ها علی‌رغم مزایایی که با خود همراه ساخته، به مرور نسل‌ها و متولدشدگان شهر را از شناخت بسیاری از عوامل طبیعی دور می‌سازد؛ شرق شهرستان اصفهان هم در جرگه شهرهایی با پیشینه تاریخی است که در همجواری با کویر و یا فراوانی زمین‌های کشاورزی و در پی آن دامداری شناخته می‌شود که حالا بعد از گذشت زمان و فاصله گرفتن نسل‌های جدید از زندگی روستایی یک مشکل خاص برای این شهرهای شرقی اصفهان ایجاد شده، مشکلی که در ابتدا کسی آن‌ را چنین پر دردسر نمی‌دانست.

فاصله داشتن شهرهای شرقی اصفهان از یکدیگر و وجود دشت‌ی که در دل کویر گاها خرابه‌های گلی از گذشته نیز وجود دارد به محلی مناسب برای تجمع سگ‌های ولگرد تبدیل شده است؛ سگ‌هایی که وجود آن‌ها را وقت عبور از جاده‌های ترانزیتی شرق اصفهان آشاکارا قابل رویت است و برخورد‌ این سگ‌ها با خودروهای عبوری نیز به کرات اتفاق می‌افتد.

علاوه بر این، با کم‌سو شدن چراغ فعالیت کشاورزی و دامداری در شرق اصفهان، این سگ‌ها که قبلا در این مشاغل به عنوان نگهبان مورد استفاده قرار می‌گرفتند پس از بین رفتن این مشاغل نیاز به حضورشان کم‌رنگ‌تر شده و سگ‌ها در حاشیه شهرها رها شده‌اند.

زاد و ولد خاص سگ و عدم امکان نگهداری اشخاص از توله‌ها در کوره‌ها، کارخانه‌ها و… نیز توله‌های اضافی را مهمان حاشیه شهرها می‌کند و تمامی عوامل دست به دست هم می‌دهند تا تقریبا تمامی شهرهای شرقی اصفهان سگ‌های ولگرد را در حاشیه خود ببینند.

حضور سگ‌های ولگرد در شهرها برای دسترسی به غذا

بر اساس آنچه گفته شد باعث بوجود آمدن دسته‌ها و یا حضور سگ‌ها به صورت پراکنده در اطراف شهرها می‌شود، سگ‌های که مجبورند برای دسترسی به آب و غذا تلاش کنند و تلاش آن‌ها این حیوانات را به داخل شهر‌ها می‌کشاند؛ حضور این حیوانات در شهرها و تغذیه از زباله‌ سطل‌ها سرآغاز پدید امدن مشکلاتی است که کمتر به آن توجه شده است.

ورود به شهرها و روستاها خصوصا در ماه‌های سرد سال و تجمع این حیوانات کنار سطل‌های زباله علاوه بر از بین بردن زیبایی شهر‌ها می‌تواند سرآغاز بیماری‌های مشترک حیوان و انسان باشد چرا که بر این سگ‌های ولگرد هیچگونه نظارت بهداشتی نمی‌تواند وجود داشته باشد.

حمله به انسان و دام

وجود این سگ‌های ولگرد که از نژادهای مختلف و با ویژگی‌های مختلف در بین آن‌ها یافت می‌شود سرآغازی برای تقابل با انسان می‌شود. این سگ‌ها در روستاهای همجوار و دامداری‌های حاشیه شهرها به دام‌ها حمله می‌کنند و خسارات زیادی را بر دوش دامداران می‌گذارند.

نمونه این موضوع در مهر و آبان سال گذشته در شهر و روستاهای شهر سجزی اتفاق افتاد و چندین راس دام در این هجوم‌ها تلف شدند؛ هر چند که در ابتدا به نظر می‌رسید گرگ عامل اصلی این حملات باشد اما کم کم مردم محلی از رد پای سگ‌های ولگرد در این موضوع سخن به میان آوردند و دامداران شهر سجزی و روستاهای آن برای چندین ماه با این موضوع دست و پنجه نرم کردند. در این ماه‌ها هر چند شهروندان این شهر مجبور بودند اقدامات پیشگیرانه در مواجه شدن با این حیوانات خصوصا در شب را انجام دهند اما خوشبختانه حمله به انسان گزارش نشد.

بعد از اینکه اتفاقات، این موضوع از شهر ورزنه با حمله سگ‌ها به چهار کودک، دوباره سر باز کرد؛ کودکانی که تصاویرشان شاید گویاترین مطلب برای توجه به این موضوع را به رخ بکشد.

نیاز تاسیس واحد نگهداری سگ‌های ولگرد در شرق اصفهان

در گذشته روستا‌ها و شهرهای که با حضور این سگ‌های ولگرد زندگی ساکنینش به مخاطره می‌افتاد توسط مردم و یا شهرداری معدوم می‌شدند اما رفته رفته مطرح شدن حقوق حیوانات به کل معدوم سازی را از بین برد به طوری که اکنون علی‌رغم این‌که کشتن این حیوانات جرم محسوب می‌شود حتی این خوشایند شهروندانی هم که از حضور سگ‌ها مورد اذیت قرار می‌گیرند نیست.

اکنون شرکت‌هایی جمع‌آوری این سگ‌های ولگرد را به صورت زنده‌گیری انجام می‌دهند حال که این شرکت‌ها در صورت انجام عملیات صحیح و قانونی، علاوه بر ایجاد رفاه شهروندان در این موضوع از راه‌های دیگر هم کسب درآمد می‌کنند.

در اتفاقات اخیر در شرق شهرستان اصفهان مسوولان شهرها با مکاتابات خود با محیط زیست ورود و جمع‌آوری سگ‌ها را خواستار شدند که کم بودن شرکت‌ها و حجم بالای درخواست‌ها از شهرهای شرقی این توجه را کُند ساخت  چرا که ظرفیت‌های این شرکت‌ها جوابگوی این نیاز در شهرهای شرقی نبود.

به نظر می‌رسد شرق شهرستان اصفهان با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارد حاشیه شهرهایش به جولانگاهی برای سگ‌های ولگرد تبدیل شده است قبل از اینکه این مشکل باز هم تلفات مالی و آسیب‌های انسانی را برایش رقم بزند، نیاز به توجه جدی و البته وجود یک مرکز برای زنده‌گیری سگ‌های ولگرد و جمع‌آوری این حیوانات به صورت اختصاصی برای شرق اصفهان ضروری به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/ ۶۳۱۰۲