شرحی از فضیلت های شب و روز نیمه شعبان
شرحی از فضیلت های شب و روز نیمه شعبان
استاد حوزه و دانشگاه در مورد فضیلت های شب نیمه شعبان و روز نیمه شعبان توضیحاتی را داد.

حجت الاسلام محمد یزدانی در گفتگو با خبرنگار اخبار کوهپایه با تبریک  ولادت یگانه منجی عالم بشیریت حضرت حجت بن الحسن مهدی(عج) اظهار کرد: بحث در مورد نیمه شعبان به دو بخش تقسیم می شود، یکی بحث و گفتگو راجع به شب نیمه شعبان و دیگری بحث و گفتگو راجع به روز نیمه شعبان است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: شب نیمه شعبان یکی از شب های با فضیلت در طول سال است و می بایست در این شب سعی و تلاش ما تقرب جستن بسوی خداوند متعال باشد.

وی افزود: خداوند در این شب قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود که سائلی را ازدرگاه خود دست خالی برنگرداند به شرط اینکه معصیتی را طلب نکند؛ در کتاب شریف مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی از زبان مبارک امام جعفرصادق(ع) روایت است که از حضرت امام محمدباقر(ع) سئوال شد ازفضیلت شب نیمه شعبان فرمودند:آن شب افضل  شب هاست بعدازلیله القدر، لذا برای چنین شبی چندعمل ذکرشده که اهم آنهاعبارتنداز:غسل که باعث تخفیف درگناهان می شود و دیگری احیاء وشب زنده داری به نمازودعا واستغفارو همچنین زیارت امام حسین(ع) که افضل اعمال دراین شب  و خواندن دعاهایی که درکتب ادعیه ما آمده است.

یزدانی در ادامه عنوان کرد: اما روز نیمه شعبان که درسحرگاه این روز در سال ۲۵۵ هجری قمری حضرت ولی عصر(عج) آخرین حجت الهی چشم به جهان گشود و به این روز فضیلت و قداست خاصی بخشید.

وی گفت: قرآن کریم بزرگداشت و گرامیداشت آیات خدا را از نشانه های تقوای قلب ها و صفات متقین می داند؛ درسوره حج آیه ۳۲ خداوند می فرمایند؛ مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ، از طرفی وجود گرامی امام معصوم از برترین آیات ونشانه های شعائرخداوند تبارک وتعالی است.

محمد یزدانی خاطر نشان کرد: تکریم و بزرگداشت ایام میلاد، مصداق بارز تعظیم شعائر الهی است، راه دیگر تعظیم شعائر الله معرفت امام(عج) است، شناخت و معرفت امام(عج) به حدی مهم و ضروری است که پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: من مات ولم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه، یعنی هر  کس که بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است و این یعنی اینکه در طول عمر خود به صورت یک جاهل زندگی کرده است.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: از این رو امام صادق(ع) به زراره سفارش می کنند که  این دعا را زیاد بخواند: اللهم عرفنی نفسک، فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک، اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی؛ به همین خاطر میبایست راه های شناخت و معرفت  امام(ع) بررسی شود ویکی از راههای شناخت  مقام والای امامت و شخصیت منحصر به فرد امام عصر(عج) بررسی دعاها و زیاراتی است که از خود امام(ع)رسیده یا فرموده امامان دیگر(ع) درباره آن حضرت است، لذا از خداوند توفیق خواندن و تعمق و تدبر در این دعاها را مسئلت داریم.

انتهای پیام/