شما اینجا هستید

گياهي است از نژاد بيد كه اندازه آن از بيد معمولي كوچك‌تر ولي سنبله‌هاي آن داراي اسانس معطري است. گل‌هاي آن قبل از برگ‌ها ظاهر مي‌شود و اسانسي كه از اين گياه گرفته مي‌شود، به نام عرق بيدمشك، هم براي معطر كردن شربت استفاده مي شود و هم داراي خواص درماني بالاست.

به گزارش اخبار کوهپایه بید مشک درختچه‌ای است از نژاد درخت بید، دو پایه زینتی و گاهی به صورت درخت ولی به‌ هر حال بلندی آن معمولا از هشت متر تجاوز نمی‌کند. زیر پوست و روی چوب این درخت برجستگی ‌های تیزی وجود دارد. برگ ‌های آن در پایه‌ های نر و پایه‌های ماده متفاوت است، روی برگ سبز تیره و پشت آن کرک دار و روشن می‌باشد، برگ‌ های درختان ماده معمولا بیضی‌ شکل و پهن‌ تر از برگ ‌های درختان نر است.

گل‌های آن به صورت سنبله و قبل از باز شدن برگ‌ ها ظاهر می‌شوند و معطرند، بهترین نوع گل آن است که زردی رنگ آن بیشتر باشد. این درختچه بومی ایران است و در جنگل‌ های جلگه ‌ای شمال از دره چهل چای مینو دشت در شرق گرگان تا دره تالار و هزار و نور و کجور، رامسر، منجیل و آستارا، اردبیل و ارسباران و هم چنین در مناطق استپی و نیمه خشک اصفهان، کرمان، شیراز و مناطق جنوبی البرز و توچال و هزاربند انتشار دارد.

بیدمشک گیاهی خوشبو و خوشرنگ با شکوفه های زردرنگ است که جایگاه خاصی در میان مردم به خاطر عرق و محصولاتی که از شکوفه های معطرش به دست می آید، دارد.

بیدمِشک ( سالیکس کاپری) درخت یا درختچه ای زینتی است که دارای گل های زرد کم رنگ به شکل دم گربه است.

گیاهی است از نژاد بید که اندازه آن از بید معمولی کوچک‌تر ولی سنبله‌های آن دارای اسانس معطری است.

گل‌های آن قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شود و اسانسی که از این گیاه گرفته می‌شود، به نام عرق بیدمشک، هم برای معطر کردن شربت استفاده می شود و هم دارای خواص درمانی بالاست.

خواص درمانی بیدمشک

طبیعت آن سرد و تر است. هر بار میوه بیدمشک را در قوری انداخته و همراه چای دم کنید و بنوشید، چای را معطر می‌سازد. پنجاه گرم خشک آن را در یک لیتر آب دو دقیقه بجوشانید بعد ده دقیقه دم کنید سپس آب آن را صاف ‌نموده روزی سه فنجان به نوبت قبل از غذا بنوشید. بی ‌اشتهایی پس از بیماری و نقاهت را برطرف می‌سازد، اعصاب صورت را تسکین می‌دهد، بی‌خوابی را درمان می‌کند، سر دردهای گرم مزاج را تسکین می‌دهد.

عرق بیدمشک را بنوشید. ملین طبع است، قلب را تقویت و ضعف آن را برطرف می‌سازد، مقوی معده و احشا و قوه‌ باه بوده، قند خون را پایین می‌آورد. عرق بیدمشک را با شرب بهارنارنج مخلوط کنید و چهل روز صبح و شب هربار یک لیوان بنوشید، عرق بدن که از ضعف باشد را متوقف می‌سازد.

انتهای پیام/

دسته بندی: اجتماعی, اخبار پر بازدید, اخرین اخبار, اخرین اخبار سایت, اسلایدر, پربازدیدترین ها, پیشنهاد سردبیر, رسانه ها, رسانه های مجازی, کوهپایه, مرکز صفحه
لینک خبر: http://akhbarekoohpaye.ir/?p=4444

به اشتراک بگذارید :

مطلب قبل و بعد
مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد