فواید نگهداری گل و گیاه در محیط کار و خانه
فواید نگهداری گل و گیاه در محیط کار و خانه
تحقیقات نشان داده است فردی که با گل و گیاه زندگی می‌کند و محیط خود را با آن‌ها پر کرده است، قطعا شاداب‌تر و همچنین مثبت اندیش‌تر است.

به گزارش  اخبار کوهپایه، نقاشی خداوند بر روی زمین بسیار چشم انداز و دلنشین است. به طوری که روح آدمی را زنده کرده و جسم را طراوت می‌بخشد. یکی از نعمت‌های بسیار زیبای الهی، گل‌ها بوده که خداوند با روح زیبای خود آن‌ها را رنگ کرده و با نفس معطر خود در آن‌ها دمیده است؛ بنابراین بسیاری از افراد دوست دارند گل‌ها را برای سلامتی جسم و روح خود در خانه پرورش داده و از آن‌ها لذت ببرند. علت نگهداری گل و گیاه می‌تواند بریا هر فرد متفاوت باشد.

جالب است بدانید که گل‌ها بنا به ظاهر و خاصیتشان می‌توانند در فضا‌های مختلف خانه رشد و به آن ظاهری دلنشین و زیبا بدهند.
مثلا در آشپزخانه. مکانی که بیشتر خانم‌های خانه دار باسلیقه بیشترین زمان خود را در آن صرف می‌کنند. چندین نوع گیاهان و گل‌های مناسب آشپزخانه وجود دارد که به راحتی در آن رشد کرده و ظاهر آشپزخانه را بسیار زیبا و دلنشین می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است فردی که با گل و گیاه زندگی می‌کند و محیط خود را با آن‌ها پر کرده است، قطعا شاداب‌تر و همچنین مثبت اندیش‌تر است.
همچنین اگر در آپارتمان ساکن هستید، می‌توانید گل و گیاهان آپارتمانی کوچک و فانتزی را در فضای خانه پرورش دهید. این گل‌ها ظاهری زیبا به فضای اتاق، سالن پذیرایی و راهرو می‌دهند.
بیشتر گل‌ها در فصل زمستان از بین رفته و می‌میرند؛ بنابراین می‌توانید گیاه‌های مقاوم به فصل زمستان را برای پرورش در فضای خانه انتخاب کنید.

علت نگهداری گل و گیاه در محیط
اگر در آپارتمان ساکن هستید، می‌توانید گل و گیاهان آپارتمانی کوچک و فانتزی را در فضای خانه پرورش دهید.
همان طور که گفته شد گل‌ها علاوه بر اینکه جسم و روح انسان را سالم نگه می‌دارند، دارای مزیت‌های بسیار زیادی برای فضای خانه می‌باشند. از جمله علت نگهداری گل و گیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• گیاهان، هوای خانه را از آلودگی‌ها پاکسازی کرده و باعث بهبود تنفس در خانه می‌شوند. مانند درخت بامبو و فوفل.
• گیاهان سر و صدای اطراف را کاهش داده و فضای آرامی را ایجاد می‌کنند.
• نگهداری از گیاهان در خانه باعث افزایش تمرکز، ایجاد حس آرامش و شادی می‌شوند. مانند رزماری و لیمو.
• بسیاری از تحقیقات نشان داده که گیاهان استرس را کاهش داده و با عطر و بوی خاص خود جان انسان را تازه می‌کنند.
• گیاهان منبع بسیار زیادی از انرژی بوده و آن را به بدن انسان نیز منتقل می‌کنند. گیاهانی مانند اسطوخودوس، سرخس و گل داوودی.
• از اثراتی که گل و گیاه روی جسم و سلامتی انسان می‌گذارند، می‌توان به تنظیم فشار خون، درمان سردرد، درمان درد‌های خفیف، بهبود عملکرد مغز، افزایش کیفیت خواب، افزایش خلاقیت، درمان احتقان و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.
امروزه در داروسازی برای درمان بعضی از بیماری‌ها از گیاهان دارویی استفاده می‌شود. بیشتر افراد برای ابراز عشق و محبت به یکدیگر، گل را به یکدیگر هدیه داده و آرامش وجودی خود را با کمک گل به دیگری منتقل می‌کنند.
حتی رنگ و نوع بعضی از گل‌ها به عنوان نماد به کار می‌روند. مانند اینکه گل رز قرمز نشانه عشق، رز صورتی نشانه قدر دانی، رز زرد نشانه شادی و صمیمیت، رز سبز نشانه صلح، رز هلویی نشانه لطافت و ظرافت و در نهایت رز آبی نشانه زیبایی عمیق و راز آلود می‌باشد.

گیاهان آپارتمانی چگونه بر حالات روحی ما تاثیر می‌گذارند؟
فردی که با گل و گیاه زندگی می‌کند و محیط خود را با آن‌ها پر کرده است، قطعا شاداب‌تر و همچنین مثبت اندیش‌تر است.
جالب است اینجا به نتیجه یکی از تحقیقاتی که در این حوزه صورت گرفته است اشاره کنیم، دانشمندان بیماران ۴ بیمارستان مختلف در سن فرانسیسکو را طبق یک برنامه مشخص به باغ‌هایی بزرگ بردند. طبق نتایج حاصله، ۷۹ درصد آن‌ها بیان کردند که آرامش و حضور ذهن بیشتری پیدا کردند. ۱۹ درصد آن‌ها احساسی مثبت‌تر و ۲۵ درصد باقی نیز پس از سپری کردن ساعاتی در باغ، احساسی سرحال‌تر و قوی‌تر را تجربه کردند.
علاوه بر تاثیرات مثبت بر ذهن و روحیات، گیاهان خواص دیگری برای سلامت جسمانی نیز دارند.
آن‌ها با تصفیه کردن هوا سبب بهبود تنفس شده و مزایای مختلفی را برای انسان‌ها فراهم می‌کنند. مانند
کاهش فشار خون
کاهش استرس
تقویت سیستم ایمنی
بهبود خواب
ایجاد فضایی مثبت

آیا صدای اضافی ناشی از ترافیک، ماشین‌ها یا ساخت و ساز در اطراف شما نیز به گوش می‌رسد؟

برگ گیاهان می‌تواند این به محیط آرامش بیشتری ببخشد.
گیاهان راه حل این مشکل هستند! چنین آلودگی‌های صوتی اگر به صورت مداوم در جریان باشند، میزان استرس را افزایش داده و سبب بدخلقی شما می‌شوند. برگ گیاهان می‌توانند این اصوات ناخوشایند را جذب کرده و به محیط آرامش بیشتری ببخشند.
معمولا افراد از میزان تاثیری که گیاهان بر روحیات آن‌ها می‌گذارند بسیار غافلگیر می‌شوند.
گل‌ها می‌توانند روابط اجتماعی ما را نیز عمیق‌تر کنند و باعث افزایش روابط با خانواده و دوستان شوند. احساسات ما به ما می‌گویند که گل‌ها ما را خوشحال می‌کنند و حال علم نشان می‌دهد که نه تنها گل‌ها ما را شادتر از آنچه فکر می‌کردیم، می‌کنند؛ بلکه آن‌ها تاثیرات مثبت قوی روی خوب بودن حالات روحی‌مان دارند.
همچنین رنگ سبز یکی از رنگ‌های آرامش بخش است و با رنگ آبی آسمان ذهن را آرامش میدهد؛ و رنگ سبز نماد طبیعت است.

علت نگهداری گل و گیاه در خانه چیست؟
تحقیقات اثبات کرده‌اند که نگهداری از گیاهان در داخل خانه می‌تواند فواید زیر را به همراه داشته باشد
بهبود خلق و خو، افزایش خلاقیت، پویایی و تمرکز.
کاهش اضطراب، خستگی، ابتلا به سرفه و سرما خوردگی.
تمیز کردن هوای داخلی توسط جذب آلاینده‌های ناسالم، افزایش رطوبت و تولید اکسیژن.
روح بخشیدن به فضای خشک اداری و کاری، شخصی سازی محیط و کاهش میزان آلودگی صوتی.
تاثیرات مثبت روان شناختی، و ارزان‌تر بودن نسبت به مراجعه به متخصص!
گیاهان آپارتمانی می‌توانند دقت و هشیاری افراد را تا ۱۵ درصد افزایش دهند. احتمالا برای شما نیز پیش آمده است؛ زمانی که احساس کسلی داشتید و با قدم زدن در طبیعت، مجدد سرحال شده اید. در واقع زمانی که ما با طبیعت ارتباط برقرار می‌کنیم، خستگی روحی و روانی ما به شکل محسوسی کاهش یافته و در عین حال آرامش و خودباوری در ما تقویت می‌شود. حتی گریزی کوتاه به گیاهان نیز می‌تواند همین احساسات را برای ما به ارمغان بیاورد. در واقع، یکی از اصلی‌ترین دلایل نگهداری گیاهان در منزل و محیط کار، همین آرامش روان است. اگر دوست دارید راندمان را در محیط کاری خود افزایش دهید، گیاهان را نیز سرکار ببرید!

کدام گیاهان آپارتمانی بیشترین تاثیر را در بهبود کیفیت هوا دارند؟
همه گیاهان با تصفیه هوا، بر کیفیت آن تاثیر می‌گذارند. اما این گیاهان عملکرد بهتری دارند
پتوس طلایی
نخل ققنوس / خرما
اسپاتی فیلوم
فیلودندرون
گندمی
داوودی
فیکوس الاستیکا
سرخس بوستون
نخل اریکا
دراسنا
فیکوس بنجامین
سانسوریا
آلوئه ورا
پیچک
نخل راپیس
آگلونما
نخل بامبو
سرخس نفرولپسیس ابلیتراتا (نوع استرالیایی سرخس برگ شمشیری)
آنتوریوم

گل و گیاهان نماد چه چیزی هستند؟
با دانستن نماد هر گیاه بهترین و نزدیکترین گیاه مطابق خللق و خوی خود را برای منزل انتخاب کنید
گل رز قرمز نشانه عشق، رز صورتی نشانه قدر دانی، رز زرد نشانه شادی و صمیمیت، رز سبز نشانه صلح، رز هلویی نشانه لطافت و ظرافت و در نهایت رز آبی نشانه زیبایی عمیق و راز آلود می‌باشد.
تیلاندسیا برای کسی مناسب است که تغییر را دوست دارد و نماد آزادی و خلاقیت است.
بن سای سمبل هماهنگی بین انسان، طبیعت و روح و نماد خرد و آرامش است.
اسپاتی فیلوم با گل‌های سفیدش نماد آرامش و هم‌دردی است.
بامبو همیشه سبز نماد شکوه، ماندگاری، خوش‌شانسی و طول عمر است.

چگونه با گیاهان هوای درون خانه را پاک کنیم؟
گیاهان به خوبی این کار را برای شما انجام خواهند داد. در طی عملیات فتوسنتز، آن‌ها دی اکسید کربن خارج شده از بازدم ما را به اکسیژن تازه تبدیل می‌کنند! آن‌ها در میان همین جذب و رهایش، می‌توانند آلاینده‌های موجود در هوا را نیز با جذب کردن از بین ببرند.
یکی از مشهورترین تحقیقات انجام شده توسط ناسا، به همین موضوع اختصاص دارد. آن‌ها اثبات کرده‌اند که گیاهان می‌توانند با جذب آلاینده‌های خطرناکی مانند فرمالدهید و بنزن، سبب کاهش ریسک ابتلای افراد به سرطان شوند. این تحقیق بعد‌ها متوجه شد که میکرو ارگانیسم‌های موجود در خاک گلدان نیز نقش قابل توجهی در تمیز کردن هوای محیط ایفا می‌کنند.
هر چه گیاه پر برگ‌تر بوده و برگ‌های آن بزرگ‌تر باشند، بهتر است. مساحت سطح برگ، با میزان تصفیه کنندگی آن رابطه مستقیم دارد.
گیاهان آپارتمانی می‌توانند بیش از ۸۷ درصد آلاینده‌های هوا را در طی ۲۴ ساعت از بین ببرند! کافی است گیاهانی برگدار را انتخاب کرده و در محیط کار و منزل قرار دهید تا هوایی تمیزتر داشته باشید.
انتهای پیام/