کمبود ۲٫۵ متر مکعب بر ثانیه ای آب استان اصفهان در زمان پیک مصرف
کمبود ۲٫۵ متر مکعب بر ثانیه ای آب استان اصفهان در زمان پیک مصرف
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در اجلاس مدیریت منابع آب فلات مرکزی ایران از کمبود 2.5 متر مکعب بر ثانیه ای آب در استان اصفهان در زمان پیک مصرف خبر داد.

به گزارش اخبار کوهپایه، حسین اکبریان با اشاره به چالش های سامانه اول آبرسانی اصفهان بزرگ بیان کرد: با توجه به این که ظرفیت اسمی تونل این سامانه ۷٫۵ متر مکعب بر ثانیه، اما ظرفیت بهره برداری از آن ۱۰ متر مکعب بر ثانیه است، امکان فرسودگی تونل ۱۷ کیلومتری این سامانه وجود دارد، همچنین با توجه به کمبود ۲٫۵ متر مکعب بر ثانیه ای در زمان پیک مصرف، پیش بینی سامانه های جایگزین از منابع آب حوضه و یا خارج از حوضه زاینده رود باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به کدورت آب ورودی به تصفیه خانه آب اصفهان در زمان جاری شدن سیل تابستان سال جاری افزود: همین مشکل سبب شد تا خروجی تصفیه خانه کاهش پیدا کرده و برخی از مناطق استان با کمبود و افت فشار آب مواجه شوند و خوشبختانه با تمهیدات پیش بینی شده بحران را پشت سر گذاشتیم.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان خاطرنشان کرد: ظرفیت تامین فعلی آب در طرح آبرسانی اصفهان بزرگ در سال جاری در حدود ۱۴ متر مکعب بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته ۵۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش پیدا کرده اما در همین مدت ظرفیت تولید از محل آب های زیر زمینی در حدود ۶۰۰ لیتر بر ثانیه کاهش پیدا کرده است و چاه های فلمن نیز با ظرفیت ۳٫۲ متر مکعب بر ثانیه، به طور کامل خشک شده اند.

اکبریان با بیان این که ۸۹ درصد جمعیت تحت پوشش شرکت آبفای استان تحت پوشش یک سامانه آبرسانی قرار دارند، خاطرنشان کرد: با توجه به فرهنگ سازی های صورت گرفته از سوی این شرکت در زمینه مدیریت مصرف، سرانه تولید آب ۸ درصد و مصارف خانگی نیز ۵ درصد کم‌تر از میانگین کشور شده و تداوم اقدامات فنی، فرهنگی و قانونی به منظور مدیریت و کاهش مصرف آب امری الزامی است.

وی با بیان این که ۹۸ شهر و ۹۴۹ روستا با جمعیتی بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات این شرکت قرار دارند، تصریح کرد: از این تعداد، ۵۸ شهر و ۳۸۰ روستا با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون و ۳۲۹ هزار نفر که ۸۹ درصد از جمعیت تحت پوشش این شرکت را در بر می گیرند از سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ استفاده می کنند و ۴۰ شهر و ۵۶۹ روستا با جمعیتی بالغ بر ۵۲۸ هزار نفر خارج از طرح آبرسانی اصفهان بزرگ قرار دارند.

مدیر عامل آبفای استان اصفهان اظهار داشت: آبرسانی به ۳۲۰ روستا به صورت سیار انجام می شود که هزینه زیادی در بر دارد و برای روستانشینان نیز مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده توسط شرکت مشاور، در سال ۱۴۱۰ متوسط نیاز آبی استان اصفهان ۱۵ متر مکعب بر ثانیه و در زمان پیک ۲۰ متر مکعب بر ثانیه خواهد بود.

گفتنی است در این مراسم، استاندار اصفهان، نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، برخی از مسئولان استانی، سرپرست حوضه آبریز زاینده‌رود و حوضه‌ جنوب غربی فلات مرکزی ایران به بیان توضیحاتی درباره زاینده رود و خشک شدن این رودخانه پرداختند.

انتهای پیام/