توانمند سازی مددجویان اولویت سازمان بهزیستی در اصفهان است
توانمند سازی مددجویان اولویت سازمان بهزیستی در اصفهان است
مدیرکل بهزیستی اصفهان گفت: یکی از اهداف مهم و اولویت های این نهاد، توانمندسازی مددجویان زیرپوشش این نهاد تا رسیدن به خودکفایی در قالب پرداخت تسهیلات بانکی و مهارت افزایی آنان است.

به گزارش اخبار کوهپایه، ولی‌الله نصر اصفهانی اذعان کرد: مددجویانی که توانایی ایجاد شغل یا کسب‌وکار آزاد و یا فعالیت در بخش خصوصی را داشته باشند در راستای سیاست خودکفایی بهزیستی موردحمایت تسهیلاتی قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: برای توانمندسازی مددجویان بهزیستی ازجمله معلولان و یا زنان سرپرست خانوار و ایجاد زمینه اشتغال برای آن‌ها از مدت‌ها پیش این نهاد با همکاری اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان اقدام به ایجاد کارگاه‌هایی برای مهارت افزایی این جامعه هدف کرده است.

مدیرکل بهزیستی اصفهان افزود: در یک سال گذشته حدود سه هزار میلیون ریال تسهیلات در قالب وام اشتغال، بیمه خویش‌فرمایی و وام کارآفرینی به مددجویان زیرپوشش بهزیستی استان پرداخت‌شده است.

وی اعتبارات اشتغال‌زایی را به‌طور عمده شامل پرداخت وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی به افراد زیرپوشش بهزیستی عنوان کرد و گفت: عمده وام‌های اشتغال مربوط به مشاغل خانگی و کسب‌وکارهای خُرد تا مشاغل خدماتی، کشاورزی و دامداری در مناطق روستایی و همچنین صنایع‌دستی است.

نصر اصفهانی یادآور شد: محدودیت استخدام  و اجرانکردن مصوبه سهمیه استخدام معلولان در نهادهای دولتی موجب شده است که بیشترین تمرکز این نهاد بر ایجاد خوداشتغالی و خودکفایی مددجویان باشد.

وی در خصوص رفع مشکلات اشتغال، مسکن و تأمین نیازهای مددجویان، همکاری و مشارکت خیران را خواستار شد و گفت: منابع بهزیستی پاسخگوی تمامی نیازهای این افراد نیست.

مدیرکل بهزیستی اصفهان تصریح کرد: بااین‌وجود درزمینهٔ اشتغال‌زایی برنامه‌ای برای توانمندسازی جامعه زیرپوشش در دستور کار است و در سال جاری علاوه بر اعتباراتی که برای این نهاد در نظر گرفته‌شده، اعتبارات تبصره ۱۸ نیز به آن اضافه‌شده است.

به گزارش اخبار کوهپایه، حدود ۱۳۲ هزار معلول زیرپوشش بهزیستی استان اصفهان هستند که از این تعداد ۲۹ هزار معلول جسمی حرکتی، ۲۴ هزار معلول ذهنی، ۱۲ هزار معلول اعصاب و روان، ۱۳ هزار معلول شنوایی، هفت هزار معلول بینایی و ۲۱ هزار سالمند هستند.
استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد.

انتهای پیام/ ایرنا