اصفهان در حال پشت سر گذاشتن موج اول آنفلوآنزاست
اصفهان در حال پشت سر گذاشتن موج اول آنفلوآنزاست
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: روند کاهشی آمار آنفلوآنزا از چهار روز پیش در استان آغاز شده است و در حال پشت سر گذاشتن موج اول این بیماری هستیم.

به گزارش اخبار کوهپایه، پژمان عقدک اظهار کرد: موج آنفلوآنزا از اواسط مهر شروع شد و افزایش یافت اما از چهار روز گذشته آمار آن اُفت پیدا کرده است و این روند همچنان ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا هر سال با فراز و فرودهایی همراه است، اظهار داشت: در زمان حاضر قُله موج نُخست آن را گذرانده‌ایم اما این احتمال نیز وجود دارد که موج دوم آن ۲ یا ۳ ماه آینده و اواخر آذر یا اوائل دی امسال اتفاق بیفتد.

وی مهمترین عامل در پیدایش موج بعدی آنفلوآنزا را رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی دانست و اضافه کرد: آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است بنابراین رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی و شُست و شوی مُداوم دست‌ها و همچنین تزریق واکسن در پیشگیری از ابتلا به آن موثر است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: همچنین بدن انسان باید در برابر این بیماری قوی باشد که عواملی مانند سبک زندگی سالم، مصرف میوه، سبزی، مایعات و پروتئین، خواب مناسب و تحرک کافی برای تحقق آن ضروریست.

وی در باره کرونا نیز گفت: آمار همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در یک هفته اخیر در استان اصفهان بطور تقریبی ثابت و میزان مرگ و میر بسیار کم بود و در چهار روز به صفر رسید.

عقدک افزود: تعداد بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه میانگین ۲۰ نفر و ثابت بوده است و تا زمانی که این بیماران را داریم، احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا وجود دارد.

وی با اشاره به آخرین رنگبندی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، اظهار داشت: از ۱۴ آبان هیچیک از شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز و بسیار پُرخطر قرار ندارند و تنها ۲ شهرستان نطنز و نایین در وضعیت نارنجی(پُرخطر) بسر می‌برند.

عقدک با بیان اینکه شهرستان اصفهان در این هفته در وضعیت آبی(عادی) قرار گرفت، اضافه کرد: اگر این روند ادامه یابد، موج هفتم کرونا به پایین‌ترین حد خود می‌رسد و باید دید که آیا در ماه‌های آینده باز هم موج کرونا خواهیم داشت یا خیر.

وی با اشاره به اینکه میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به حدود ۳۲ درصد و استفاده از ماسک به ۱۹ درصد در کشور رسیده است، تصریح کرد: بر اساس مشاهدات میدانی بنظر می‌آید که با اوج گرفتن بیماری آنفلوآنزا، میزان استفاده از ماسک در بین مردم نیز مقداری بهبود یافته است.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حدود ۱۴۵ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند و ۲۵ بیمار بدحال کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

از ابتدای همه گیری بیماری کووید-۱۹ در استان اصفهان تا کنون ۵۱۶ هزار نفر به طور قطعی به کرونا مبتلا شدند و ۱۲ هزار نفر از بین آنها بر اثر این بیماری جان باختند.

انتهای پیام/ ایرنا