معاون رئیس جمهور: سال آینده فاز اول بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور به بهره‌برداری می‌رسد
معاون رئیس جمهور: سال آینده فاز اول بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور به بهره‌برداری می‌رسد
معاون رئیس جمهور گفت: امیدوارم تا سال آینده فاز اول بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در اصفهان به بهره‌برداری برسد و مردم طعم شیرین بهره‌وری سبز را در استان ببینند.

به گزارش اخبار کوهپایه؛ میثم لطیفی معاون رئیس‌جمهور ظهر امروز در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات اظهار کرد: در برنامه‌های توسعه مسأله بهره‌وری مکرراً تکرار شده است و در این برنامه ٨ درصد رشد سالیانه پیش‌بینی شده بود که در عمل بسیار کمتر از این میزان است و ما یک عدد رشد متراکم از سال‌های گذشته در دهه‌های قبل داشته‌ایم.

وی افزود: تقریباً ۳۰ درصد از این رشد باید ناشی از بهره‌وری بوده باشد که در۱۰ سال گذشته رشد بهره‌وری ما منفی ۰.۹ بوده است و در یکی دو سال اخیر شرایط بهتر شده ولی فاصله داریم.

لطیفی بیان کرد: اخیراً سازمان ملی بهره‌وری گزارشی را منتشر کرد، بر اساس این گزارش شدت مصرف انرژی ما در دنیا رتبه یک است و ۱۵ برابر ژاپن و ۲ برابر چین و ۲.۵ برابر متوسط جهانی است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در حال حاضر در بخش خانگی و صنعت حدود ۷٠٠ میلیون مترمکعب گاز به‌صورت روزانه مصرف می‌شود، عنوان کرد: در حوزه انرژی و بهره‌وری حرکت مبارکی را در استان شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در بهره‌وری یکی از سرفصل‌هایی که سال‌هاست به آن اشاره می‌شود، بهره‌وری سبز است، در این بهره‌وری مسأله این است که چگونه بتوانیم هم بهره‌ور بوده و هم با محیط‌زیست نیز آشتی باشیم و آن را تخریب نکنیم.

لطیفی گفت: اگرچه تکنولوژی در حوزه تولید انرژی خورشیدی سالانه در حال تغییر است و تحقیق و توسعه در این حوزه مهم است، اما جرأت و رسالت ورود به این عرصه سال‌های سال مغفول مانده و با اینکه ما یک نعمت خدادادی داریم که می‌توانیم با این سرزمینی که خداوند به ما عطا کرده، برق کل جهان را با انرژی خورشیدی تأمین کنیم اما در سال‌های گذشته این اهتمام وجود نداشته است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به مدیریت صورت گرفته که باعث شد در تابستان گذشته تقریباً قطعی برق نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: بخشی ناشی از مدیریت مصرف بوده و بخشی تولید است که پروژه‌های این‌چنینی در استان‌های اصفهان، یزد، کرمان و استان‌های دیگر در حال انجام است.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که در استان به خاطر نیروگاه ترکیبی وجود دارد و به ویژه در زمستان گاهی اوقات آلایندگی دارد و مردم از آن گلایه دارند  و این گلایه نیز به‌حق است، ضرورت دارد این موضوع را با جدیت پیگیری و از مسؤولان فولاد برای پیش‌قدمی در این موضوع و عمل به مسؤولیت اجتماعی خود تشکر می‌کنم و امیدوارم تا سال آینده فاز اول این نیروگاه به بهره‌برداری برسد و مردم طعم شیرین بهره‌وری سبز را در استان ببینند.

انتهای پیام/