جهش ۲۰ برابری تولید انرژی با احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی در اصفهان
جهش ۲۰ برابری تولید انرژی با احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی در اصفهان
استاندار اصفهان گفت: با احداث و بهره‌برداری از یک هزار مگاوات انرژی پاک در استان اصفهان، جهش ۲۰ برابری در این حوزه را خواهیم داشت تا ضمن جبران کسری برق موجود از آلودگی هوا نیز پیشگیری کنیم.

به گزارش اخبار کوهپایه؛ سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان پیش از ظهر امروز در آیین آغاز عملیات احداث یک‌هزار مگاوات انرژی خورشیدی در استان، بیان کرد: یکی از مسائل و مشکلاتی که در سالیان گذشته گریبان‌گیر مردم استان بوده بحث آلودگی هوا است.

وی افزود: آلودگی هوا دغدغه‌ای است که استان را با تعطیلی‌های مکرر مواجه کرده است هر چند که یکی از راهکارها برای حفاظت از سلامت مردم محدودیت در تردد و آموزش است اما همه ماموریت‌های ما سلبی نیست.

مرتضوی بیان کرد: بهبود کیفیت سوخت مصرفی، بهبود شرایط و کیفیت خودروها، بهبود فیلتراسیون در صنایع، توسعه فضای سبز از اقدامات و مأموریت‌های ایجابی است که در دولت سیزدهم به عنوان دولتی که دغدغه سلامت مردم را دارد با جدیت دنبال می‌شود.

استاندار اصفهان گفت: آغاز عملیات اجرایی احداث نیروگاه خورشیدی گواهی بر سخنان ما است، طی تفاهم نامه‌ای که سال گذشته با سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر کشور منعقد کردیم استان اصفهان گام بلندی را برای تولید یک‌هزار مگاوات تولید انرژی پاک در کشور برداشت و این میزان یک‌هزار مگاوات از ۴ هزار مگاوات تکلیف کشور در این حوزه است که توسط استان اصفهان انجام می‌شود.

وی عنوان کرد: پس از پیگیری‌های مکرر و تسهیل امور خواستگاه نیروگاه‌های خورشیدی در استان مشخص و تا مرحله انتخاب پیمانکار و امروز آغاز عملیات اجرایی پیش رفته‌ایم.

مرتضوی ادامه داد: با ظرفیتی که در استان داریم می‌توانیم، بخش عمده‌ای از انرژی کشور را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک تأمین کنیم و هوای پاک را به مردم هدیه دهیم.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: نیروگاه شهید منتظری بعنوان یک نیروگاه آلاینده به دلیل استفاده از سوخت مایع شناخته می‌شود با ظرفیت تولید انرژی پاک در استان انتظار می‌رود این نیروگاه وارد مراحل نوسازی و دانش بنیان شود.

وی افزود: به صورت همزمان شاهد کلنگ زنی مجموعه ۶۰۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی در شهرستان کوهپایه با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه، مجموعه ۲۰۰ مگاواتی در شهرستان شاهین‌شهر با سرمایه‌ذاری شرکت مپنا و سایر شهرستان‌ها از جمله ورزنه، شهرضا، نجف‌آباد، نطنز، کاشان، تیران و کرون و دهاقان هستیم.

مرتضوی اضافه کرد: در استان اصفهان در پیک مصرف حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات به ویژه در فصل تابستان مصرف انرژی برق داریم، به مدار آمدن این میزان انرژی تجدیدپذیر می‌تواند کسری موجود را جبران و به جلوگیری از آلودگی هوا کمک کند.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها ۵۰ مگاوات انرژی خورشیدی در استان تولید می‌شود و با احداث و بهره‌برداری از یک‌هزار مگاوات انرژی پاک جهش ۲۰ برابری این حوزه را با حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و حمایت‌های دولتی شاهد خواهیم بود.

پایان پیام/