آنچه تیپ بدن درباره سلامتی آشکار می کند
آنچه تیپ بدن درباره سلامتی آشکار می کند
کارشناس حوزه ورزش گفت: سلامت کلی خود را بهبود ببخشید، مهم نیست که چه شکلی هستید، کلید حفظ وزن سالم، خوردن غذاهای سالم و فعال ماندن است.

سمیه الماسی در گفت‌وگو با خبرنگار اخبارکوهپایه اظهار کرد: عوامل زیادی وجود دارد که می تواند نوع بدن ما را تعیین کند؛ ژنتیک، سبک زندگی، جنس و سن، برخی از افراد می توانند هر روز غذاهای سرخ شده بخورند اما هرگز چاق نمی شوند، برخی از افراد تمایل به تجمع وزن در اطراف لگن دارند، برخی دیگر  چربی روی شکم تجمع پیدا می کند.
کارشناس حوزه ورزش افزود: بر اساس توزیع کلی چربی در بدن شما، اکثر افراد می توانند در این دسته بندی ها قرار گیرند؛
سیب، گلابی، ساعت شنی، مثلث وارونه، خط کش

وی ادامه داد: آنچه بیشتر از همه مهم است این نیست که چه شکلی هستید، بلکه این است که این شکل چه معنایی برای سلامتی شما دارد و چگونه می توانید سبک زندگی خود را برای سالم ماندن بهتر مدیریت کنید.
الماسی بیان کرد: خطرات سلامتی در شکل سیب چاقی شکمی احتمالاً خطرناک تر از همه است و شکل بدن سیب در مقایسه با سایر تیپ های بدنی در معرض بیشترین خطر برای مشکلات سلامتی قرار دارد، دور کمر بزرگتر می تواند به معنای خطر ابتلا به بیماری قلبی باشد، همچنین می تواند به معنای خطر بالاتر دیابت نوع ۲ باشد، اگر سیبی شکل هستید اما اضافه وزن ندارید به این معنی که شاخص توده بدنی (BMI) شما زیر ۲۵ است  همچنان در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت نسبت به افراد با کمر کوچکتر هستید.

کارشناس حوزه ورزش با بیان اینکه متفاوت از چربی در سایر قسمت های بدن، چربی در ناحیه شکم مانند کوه یخ است، گفت: چربی شکم در عمق حفره شکمی شما رشد می کند و فضای بین اندام ها را پر می کند، چربی شکم تاثیر قوی تری بر متابولیسم شما دارد، اسیدهای چرب و مواد را از طریق ورید مجاور که با کبد مرتبط است به خون آزاد می کند واین می تواند باعث سندرم متابولیک شود که می تواند تولید از پانکراس را کاهش دهد در نتیجه قند خون شما بالا می ماند و در خطر ابتلا به دیابت هستید؛ علاوه بر این سلول های چربی می توانند پاسخ التهابی را تحریک کنند که ماده ای به نام سیتوکین ها را آزاد می کند، این ماده عامل بیماری قلبی است.

وی ادامه داد: دور کمر سیبی شکل خود را با پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش شدید کوتاه کنید شکر، پیتزا، نان، نان شیرینی، برنج، سیب زمینی سفید و ذرت می توانند سطح قند خون شما را افزایش دهند و چربی بیشتری تولید کنند، سعی کنید میوه ها و سبزیجات بیشتر و پروتئین های چرب کمتری مانند ماهی سالمون را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
الماسی با بیان اینکه برای کاهش وزن حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید، عنوان کرد: می توانید تمرینات تقویت کننده شکم را برای سفت کردن عضلات ترکیب کنید.

کارشناس حوزه ورزش با ذکر این نکته که نتایج مطالعه برای خطرات سلامتی بدن گلابی شکل سازگار نیست، افزود: مطالعات قبلی نشان می دهد که چربی در باسن، ران و باسن می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد با این حال، یک مطالعه جدید خلاف این را نشان می‌دهد، پایین‌تنه لاغرتر می‌تواند برای قلب شما مفید باشد اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن در هر قسمت شکم، پا یا باسن برای کاهش کلسترول مفید است.
سمیه الماسی اذعان داشت: چربی انباشته شده در قسمت پایین تنه می تواند سرسخت باشد ممکن است در ناحیه شکم پیشرفت داشته باشید، اما در قسمت پایین تنه نه چندان، فرمول کلی برای کاهش وزن موفق ساده است، رژیم غذایی و ورزش برای بدن گلابی شکل هم همینطور است این کار با خوردن وعده های کوچکتر و شامل بیشتر سبزیجات، میوه ها و پروتئین کم چرب شروع می شود.

وی خاطرنشان کرد: داشتن فرم بدن ساعت شنی به این معنی است که وقتی وزن اضافه می‌کنید، مانند افراد سیب‌ شکل یا گلابی‌شکل در یک ناحیه متمرکز نمی‌شود،این بدان معناست که اگر به طور مرتب ترازو را بررسی نکنید، افزایش وزن ممکن است دشوار باشد اگر اضافه وزن داشته باشید، در خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی نیز هستید.
کارشناس حوزه ورزش با بیان اینکه برنامه های تمرینی تمام بدن برای افراد ساعت شنی خوب است، ادامه داد: می توانید با این تمرین در قسمت بالا و پایین بدن خود چربی اضافه کنید و برای حفظ وزن سالم، غذاهای کم چرب و پر فیبر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

الماسی در مورد خطرات سلامتی مثلث معکوس عنوان کرد: اگر زنی با سینه بزرگ‌تر هستید، ممکن است نگران این بوده باشید که اندازه سینه‌تان ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه قرار دهد در واقع این پیوند ثابت نشده است در عوض، باید درک بهتری از تراکم سینه خود داشته  باشید، سینه های متراکم بافت همبند بیشتری نسبت به بافت چربی دارند و می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند بنابراین، لزوماً اندازه سینه نیست که شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می دهد، شما می توانید تراکم سینه خود را از طریق ماموگرافی منظم تعیین کنید.

وی ادامه داد: برای اینکه در نواحی زیر سینه کمتر باریک به نظر برسید، می‌توانید روی ورزش‌هایی تمرکز کنید که می‌توانند پایین تنه شما را بسازند، مانند اسکات، لانژ و بالا بردن پا، همچنین ممکن است بخواهید از BMI خود آگاه باشید، زیرا اضافه وزن یا چاقی می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند سرطان سینه را افزایش دهد، جای تعجب نیست که برای حفظ وزن سالم، باید از رژیم غذایی کم چرب و متعادل پیروی کنید و از نظر بدنی فعال بمانید.

کارشناس حوزه ورزش در رابطه با خطرات سلامتی تیپ خط کش شکل بیان داشت: بسیاری از سلبریتی های لاغر اندام این تیپ بدنی دارند، اما این بدان معنا نیست که همه افراد خط کش لاغر هستند اگر اضافه وزن دارید، از خطر بالای بیماری قلبی و دیابت معاف نیستید.
سمیه الماسی افزود: اگر شما یک زن هستید و وزن کم دارید، در معرض خطر برخی از بیماری ها مانند مشکلات قاعدگی، بارداری، سوء تغذیه و افسردگی هستید؛ اگرچه افزایش وزن برای شما سخت است، اما باید مراقب رژیم غذایی و ورزش خود باشید؛ افراد لاغر اندام ممکن است با این تصور که هرگز چاق به نظر نمی رسند، خطر سلامتی خود را افزایش دهند، حقیقت این است که درصد چربی بدن شما بدون اینکه متوجه شوید افزایش یافته است این می تواند شانس ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت را مانند هر نوع دیگر بدن به شما بدهد.

الماسی در پایان گفت: بسیاری از مطالعات می گویند که شکل سیب بدتر از شکل گلابی است با این حال، شکل بدن فقط راهی برای دانستن اینکه کجا می توانید سلامت کلی خود را بهبود ببخشید است، مهم نیست که چه شکلی هستید، کلید حفظ وزن سالم، خوردن غذاهای سالم و فعال ماندن است.

انتهای پیام/ج ز