رهاسازی آب به تالاب گاوخونی ادامه دارد
رهاسازی آب به تالاب گاوخونی ادامه دارد
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: رهاسازی آب به تالاب بین المللی گاوخونی ادامه دارد.

به گزارش اخبارکوهپایه به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان، حسن ساسانی اظهار داشت: با اتمام رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان، زاینده رود با هدف تأمین بخشی از حقابه تالاب بین المللی گاوخونی جریان یافت.
وی افزود: با توقف توزیع آب برای کشت کشاورزان، بخشی از خروجی آب زاینده رود از سد رودشتین برای تالاب گاوخونی و محیط زیست از هشتم آذر ماه رهاسازی شد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گفت: بر اساس نتایج اعلام شده توسط مرکز پایش داده های منابع و مصارف آب استان همزمان با پایان توزیع آب در شبکه های آبیاری، پس از رهاسازی آب جریان موجود رودخانه پس از طی مسافت ۱۳۰ کیلومتری در ساعت ۱۶ روز دهم آذرماه به تالاب بین‌المللی گاوخونی رسید.
ساسانی ادامه داد: دبی آب رهاشده از سد رودشتین در مقطع شاخ کنار معادل ۱۲مترمکعب بر ثانیه است و در حدود یک هفته جریان آب حفظ می شود.
وی خاطر نشان کرد: دبی آب در ایستگاه مذکور با توجه به تثبیت جریان در مسیر در حال افزایش است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی در آینده مطابق جدول منابع و مصارف حوضه زاینده رود و به پشتوانه بارش‌های پاییز و زمستان است.
تالاب بین المللی گاوخونی یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران است و در منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع است.

انتهای پیام/ ز