سوغاتی از دل باغ‌های کوهپایه
سوغاتی از دل باغ‌های کوهپایه
درخت عناب از قدیمی ترین درختانی است که در باغات کوهپایه وجود دارد و میوه پرخاصیت و با طعم و کیفیت بی نظیر خود یکی از سوغات معروف این شهر است.

به گزارش اخبارکوهپایه، شهر کوهپایه در استان  اصفهان از مناطق کم بارش کشور است و شرایط کم آبی همت مردمان این دیار را همچون دیگر مناطق خشک کشور دو چندان کرده، وجود تعداد زیاد قنات های عمیق و طویل یکی از بارزترین نمونه سخت کوشی گذشتگان برای آبادانی کوی برزن منطقه کوهپایه است که با ایجاد این قنات ها آب و آبادانی را با سخت کوشی بدست آورده اند.
کشاورزی در شهرها و روستاهای دور نزدیک منطقه کوهپایه با آبیاری از طریق حفر قنات تداوم پیدا کرده و تنوع محصولات کشاورزی حاصل دسترنج این مردم از گذشته تابه حال است.
کاشت انواع محصولات کشاورزی، پرورش انواع متنوع درختان همواره وجود داشته اما بعضی از درختان گویا محصولی ویژه دارند که آن را از نمونه مشابه در کشور متمایز می کند و درخت عناب، از درختان شاخص شهر کوهپایه است که در باغ ها و در باغچه خانه های این منطقه هم می بینیم.
محمد الماسی از کشاورزانی است که سالهاست درختان عناب پرورش می دهد و هرساله مقادیر قابل توجهی عناب برداشت و روانه بازار می کند.
او در گفت‌وگو با خبرنگار اخبارکوهپایه اظهار کرد: سالیان زیادی است که کشاورزی می کنم و کم و بیش محصولات مختلفی از جمله درخت عناب پرورش می دهم، درخت عناب که از بیشترین و قدیمی ترین درختانی است که در باغات کوهپایه وجود دارد و میوه پرخاصیت و با طعم و کیفیت بی نظیر خود یکی از سوغات معروف این شهر است.
وی گفت: در گذشته عناب یکی از تنقلات پر مصرف بچه ها و بزرگترها بود و کمتر کسی بود که در جیب خود عناب نداشته باشد، عناب علاوه بر مصرف خوراکی از گیاهان دارویی محسوب می شود و با خواص درمانی که دارد در طب سنتی از توجه ویژه ای برخوردار است خیلی از کسانی که از ما عناب خریداری می کنند  برای مصارف درمانی است.
باغدار عناب کوهپایه افزود: علی رغم اینکه درخت عناب از درختان مقاوم در برابر کم آبی است اما خشک سالی های پی در پی باغ های عناب را هم بی نصیب نگذاشته و در کیفیت و کمیت محصول عناب تاثیر گذاشته است.
الماسی ادامه داد: امسال همزمان با فصل گل دهی عناب بارش تگرگ باعث ریزش گل های اول شد و محصول امسال حاصل گل های دوم و سوم است که باعث کاهش محصول شد.
باغدار عناب گفت: آفت های درخت عناب هرساله باعث خسارت زیادی می شود به طوری که گاه کل محصول یک درخت را بی کیفیت می کنند و سم پاشی به موقع و در نوبت های مناسب  می تواند از متضرر شدن ما جلو گیری کند.
الماسی ادامه داد: در سال های اخیر قیمت آفت کش ها  افزایش زیادی داشته و نیز کیفیت آفت کش ها هم تغییر کرده چون در مواردی علی رغم سمپاشی باز هم شاهد آفت زدگی محصول عناب هستیم  که این موضوع توجه ویژه کارشناسان کشاورزی را می طلبد.
محمد الماسی خاطر نشان کرد: قیمت عناب خوب است اما آنچه قابل توجه است اینکه با توجه به کیفیت پایین و قیمت بالای آفت کش ها در سال های اخیر برداشت عناب مرغوب هم کمیت زیادی ندارد و کاهش زیادی داشته است.
عناب شهر کوهپایه نمونه ای است که با طعم وکیفیت خود از عناب سایر نقاط کشور متمایز است و شهر کوهپایه با سوغات عناب خود شناخته می شود، با این حال در سطح شهر کوهپایه هیچ سمبل، تابلو، بنر و یا نشانه ای از عناب نمی بینیم.
شاید جای داشته باشد که هنرمندان شهر ودست اندرکاران این امور نمادی از عناب را در ورودی شهر در معرض دید مسافران و رهگذران قرار دهند.

انتهای پیام/ ج ز