بارش ها در کوهپایه منجر به خسارت در برخی راه ها و اراضی کشاورزی شد
بارش ها در کوهپایه منجر به خسارت در برخی راه ها و اراضی کشاورزی شد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: سیلاب منجر به ایجاد خسارت در برخی از راه‌های خاکی روستایی، شانه راه‌ها، رسوب در پل‌ها، آب‌بندها، بندهای تأخیری و اراضی کشاورزی در منطقه شرق اصفهان شد.

به گزارش اخبار کوهپایه، منصور شیشه فروش با اشاره به وقوع تندبادهای لحظه‌ای برای امروز اظهار داشت: وزش تندبادها می‌تواند به درختان، سازه‌های ناپایدار و بخش کشاورزی آسیب وارد کند همچنین می‌تواند در محورهای منطقه غرب و شمال استان باعث خیزش گردوغبار شود، گفتنی است وزش باد در چند روز گذشته باعث سقوط درختان شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان کرد: روز گذشته هشدار مدیریت بحران برای آمادگی دستگاه‌های امدادی صادر شد، به شهرداری‌ها گفتیم سازه‌های ناپایدار مانند داربست‌ها و تابلوها را مستحکم کنند، به افرادی که در این مناطق هستند توصیه شود زیر درختان قرار نگرفته و خودروهایشان را زیر درختان فرسوده و بلند پارک نکنند.

وی افزود: به این دلیل که خیزش کانون‌های گردوغبار نیز درراه است اعلام کردیم رانندگان دقت کافی را داشته و به هشدارهای پلیس‌راه توجه کنند، وزش باد باعث خیزش کانون‌های گردوغبار و درنتیجه کاهش میدان دید به وجود خواهد آمد.

منصور شیشه‌فروش با بیان اینکه به باغداران و گلخانه داران نیز اعلام شد در برابر تندبادها اقدامات حفاظتی انجام دهند، اذعان کرد: با توجه به اینکه در تابستان سال گذشته، کاهش منابع آبی و خشکی زاینده‌رود منجر به تحت تأثیر قرار گرفتن درختان شد و مورد تنش آبی قرار گرفتند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در چنین شرایطی، هجوم آفات و بیماری‌های نباتی برای درختان رخ می‌دهد و ما نیز شاهد این بیماری‌ها بودیم، بنابراین این درختان فرسوده شده و در مقابل آفات مقابله نکرده و با اندکی وزش باد سقوط می‌کنند.

شیشه‌فروش اشاره کرد: بارش‌هایی که چند روز گذشته رخ داد خوشبختانه خسارت جدی وارد نکرد ولی بارش‌هایی که در پنج‌شنبه هفته پیش رخ داد منجر به ایجاد روان آب و سیلاب در منطقه شرق اصفهان و برخی از روستاهای کوهپایه شد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص بارشی که اتفاق افتاد هشدار زرد صادر کرده بودیم، بااین‌حال عصر هفتم اردیبهشت در کوهستان‌های شمال تا شمال شرق کوهپایه، براثر بارش لحظه‌ای شدید باران روان‌آب و سیلاب در مسیرهای کوهستانی به وقوع پیوست و به سمت دشت حرکت کرد.

منصور شیشه‌فروش با بیان اینکه در لحظاتی سیلاب از روی باند شمالی جاده ترانزیتی نایین اصفهان عبور کرد، ادامه داد: این سیلاب منجر به ایجاد خسارت در برخی از راه‌های خاکی روستایی، شانه راه‌ها، رسوب در پل‌ها، آب‌بندها، بندهای تأخیری و اراضی کشاورزی در آن منطقه شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بعضی از بندهای خاکی روستاهای شهرستان، مقاومت لازم را ندارند و خسارت دیده‌اند؛ هماهنگ کردیم از آب منطقه‌ای و راهداری بتوانیم ماشین‌آلاتی را به منظور ترمیم مسیر دسترسی به روستاهای آن مناطق مانند آبخارک، مزرعه بالا، عباس آباد و کریم آباد اعزام کنیم.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه از جهادکشاورزی نیز برای رفع مشکلات کمک خواستیم، بیان کرد: مسیل‌ها باید توسط آب منطقه‌ای لایروبی و بازگشایی شود، اداره راه نیز تقویت مسیر و بازسازی راه‌ها را می‌بایست انجام دهد تا مشکلی پیش نیاید، گفتنی است راه مزارع و جاده‌های روستایی در روستاهای آن منطقه از جمله شمال جزه، مزرعه بالا، میرجعفر و سهر دچار آسیب شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه با وقوع سیلاب خسارتی به اماکن مسکونی وارد نشد، اعلام کرد: سه‌شنبه جلسه ستاد سیل استان برای آمادگی دستگاه‌ها در جهت مقابله با مخاطرات تشکیل می‌شود تا پیگیر لایروبی مسیل‌ها باشند.

انتهای پیام/ی