افتتاح سرمحیط بانی انارک در شهرستان نایین
افتتاح سرمحیط بانی انارک در شهرستان نایین
سرمحیط‌بانی انارک با هدف حفاظت از تنوع زیستی این منطقه با حضور مدیران کل محیط زیست و منابع طبیعی استان اصفهان و مسئولان شهرستان نایین، افتتاح شد.

به گزارش اخبارکوهپایه به نقل از روابط عمومی محیط زیست اصفهان، احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با حضور در برنامه افتتاحیه سرمحیط بانی انارک، بیان کرد: حفاظت مشارکتی از عرصه‌های طبیعی و مناطق تحت مدیریت با مشارکت جوامع محلی اجرایی می شود. در حوزه شهرستان نایین چهار منطقه مشخص شده است و شامل دو محدوده در بخش انارک و دو عرصه در بخش مرکزی است که این مناطق می‌توانند تکمیل‌کننده حلقه حفاظتی محیط زیست در منطقه عباس‌آباد باشند.

وی افزود: استان اصفهان به واسطه ویژگی‌های اقلیمی نهفته از تنوع زیستی خیلی بالایی برخوردار است که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار حفاظت شده جز مناطق چهار‌گانه بوده و ۷۰۰ هزار هکتار منطقه شکار ممنوع است.

در این استان مناطقی که پتانسیل و ظرفیت بالای حفاظتی دارند اما تحت مدیریت محیط زیست استان قرار نگرفته‌اند، بسیار زیاد است که به دلیل گستردگی زیاد این عرصه‌ها و همچنین کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در محیط زیست و منابع طبیعی، باید از توان و ظرفیت‌های مردمی استفاده شود.

لاهیجان‌زاده در ادامه عنوان کرد: هم اکنون به دلیل استقبال بسیار خوب مردم انارک برای حفاظت از این ثروت ملی، سرمحیط‌بانی این بخش افتتاح شده است که اگر این اتفاق برای ۳ منطقه دیگر نیز رقم بخورد، می‌تواند یک الگویی برای کل کشور باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان ادامه داد: دو استان یزد و کرمان آغازگر حفاظت مشارکتی در کشور بودند که البته بخش خصوصی به میدان آمده و با کمک مردم محلی حفاظت را انجام می‌دهد اما در نایین این حفاظت تماماً به همت مردم شکل گرفته است و باید این اتفاق به وقوع بپیوندد که تمام عرصه‌های باقی مانده استان را به کمک جوامع مخلی حفاظت کنیم.

وی تصریح کرد: اینکه یک منطقه‌ای تحت حفاظت قرار بگیرد، مسائل حقوقی و قانونی زیادی را بر آن مترتب می‌کند و به واسطه این پشتوانه قانونی است که مناطق طبیعی ما پایدار باقی مانده‌اند.

لاهیجان زاده تأکید کرد: اگر منابع طبیعی کشور را ثروت ملی بدانیم که در دل این ثروت انواع فلزات گران‌بها قرار دارد، عرصه هایی در منابع طبیعی وجود دارند که حکم الماس و یاقوت را داشته و به عنوان مکان‌های ویژه حفاظت شده اعلام شده و در طبقه‌بندی چهارگانه محیط زیست قرار می‌گیرند.

وی گفت: در کشور ما حدود ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار عرصه حفاظت شده و شکار ممنوع وجود دارد که در مقابل این عرصه پهناور فقط ۳ هزار محیط‌بان داریم یعنی به طور متوسط هر ۶ هزار هکتار را یک نفر محیط‌بان می‌تواند محافظت کند و در جایی مثل شهرستان نایین این عدد به ۱۳ هکتار می‌رسد. سازمان محیط زیست چون از نظر کمی و کیفی جوابگوی حفاظت کافی از این مناطق نیست، در این چند سال رویکرد خود را تغییر داده است و بنا دارد که در یک چارچوب قانونی به کمک جوامع محلی این حفاظت را تقویت کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در خصوص مبحث حفاظت مشارکتی، افزود: به دلیل اینکه مردم خودشان را در قبال عرصه طبیعی مسئول دیده‌اند، آمار به شدت افزایش پیدا کرده و نتایج درخشانی رقم خورده است، سازمان محیط زیست این موضوع را تکمیل و یک شیوه نامه برای حفاظت مردمی تدوین کرده است که حدود یک ماه پیش در کمیسیون زیربنای دولت تدوین و یک هفته پیش در دولت تصویب شده است، درواقع این امر از نظر ابراز قانونی مصوبه دولت را گرفته و قرار است در شورای عالی محیط زیست نیز این موارد تکمیل شود که قدم خیر بزرگی برای این کار خواهد بود.

گفتنی است در حاشیه این برنامه که با حضور مدیران کل حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان، فرماندار، شهردار و امام جمعه شهرستان، اصحاب رسانه و مردم محلی همراه بود، از فعالان و همیاران محیط زیست شهرستان نایین با اهدای جوایزی قدردانی شد، در پایان نیز در جلسه ای که در بخشداری شهرستان برگزار شد، موارد مربوط به تکمیل طرح های حفاظتی و سایر موارد مرتبط مورد تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/ ز