لزوم اطلاع رسانی انتشار مزایده ها از منابع محلی
لزوم اطلاع رسانی انتشار مزایده ها از منابع محلی
کلیه ارگان‌های بخش بهتر است علاوه بر انتشار مزایده‌های احتمالی در سایت‌های و راه‌های بایدی سازمان خود ان‌را به اطلاع شهروندان نیز برسانند چرا که مصرف کننده هدف در اولین قدم شهروندان هستند

به گزارش اخبار کوهپایه، مزایده در لغت به‌ معنای «در معرض فروش گذاشتن چیزی، به‌نحوی است که هر خریداری که قیمت بیشتر را پیشنهاد کرد، کالا به وی فروخته شود» و دراصطلاح حقوقی به معامله‌ای گفته می‌شود که طی آن، مالی منقول یا غیرمنقول (همانند زمین و خانه) و متعلق به فرد یا افرادی را از طریق اجرای احکام، مطابق با شرایط مقرر قانونی به‌ فروش بگذارند.

قبل از اجرای مزایده، مال از طریق کارشناس رسمی منتخب دادگستری، ارزیابی می‌شود و بهای تعیین‌شده توسط وی، به عنوان بهای پایه‌ی فروش انتخاب می‌شود. به این ترتیب، پیشنهاد شخصی که بالاترین قیمت را بیان کند، پذیرفته می‌شود و مال مورد مزایده به آن شخص که دراصطلاح «برنده‌ی مزایده» نام دارد، منتقل می‌‌شود.

مزایده به‌ معنای فروختن یا اجاره به بالاترین قیمت است
مزایده روشی مرسوم در واگذاری اموال عمومی و دولتی به بخش خصوصی است که فرصت برابری را برای همه متقاضیان در بر دارد.

در همین راستا شهرداری کوهپایه به منظور واگذاری مغازه های تازه ساخته شده خود اقدام به انتشار آگهی مزایده کرده است که اولین آگهی مزایده آن در تاریخ ۹۷/۲/۱۰ و آخرین اگهی در این مورد در تاریخ۹۷/۴/۳ در سایت پارس نما دیتا منتشر شده است.

انتشار اگهی این مزایده به دلیل این‌که قبل از تاریخ آگهی شدن آن مغازه های مذکور واگذار شده است باعث ایجاد ابهام و درعین حال ایجاد سوالاتی برای شهروندان شده است سوالاتی از قبیل مزایده‌ و تحویل مغازه‌های جنوب شهرداری چگونه بوده است؟

چگونه قبل از اتمام فرصت شرکت در مزایده؛ مغازه‌ واگذار شده است؟
چرا از سه معازه یک اگهی منتشر شده است؟
چرا اگهی این مزایده‌ها در شهر منتشر نشده است؟

در جواب سوالات شهروندان شورای شهر این گونه جواب می‌دهد: شورای اسلامی شهر کوهپایه به منظور تنویر افکارعمومی خصوصا کلیه ی عزیزانی که در حفظ کیان و رعایت عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی و عدم تبعیض در اعمال قانون دغدغه ای متعادل و قابل تحسین در رفتار مدیریتی برای هر مدیر در هر ارگان و در هر دوره از مدیریت شهری داشته و دارند بر خود لازم دانست به استحضار شهروندان عزیز و گرامی برساند.

بر اساس مصوبه این شورا با مدنظر قراردادن صرفه و صلاح و نظارت کامل بر روند اجرا در رعایت بند۱۴ذیل ماده۷۱ قانون و مقررات شوراهای کشورکه با هدف و رویکرد استقرار واحدهای خدمات اداری و بهداشتی دریک مجموعه به صورت تجمیع و قابل دسترس به منظور ارائه تسهیلات و ایجاد رضایت مندی بیشتر در بین شهروندان بوده مقرر داشت.

شهردار محترم دراجرای ماده ۱۳ آئین نامه مالی با انجام تشریفات مزایده در اجاره مغازه های ضلع جنوبی شهرداری با انتشار آگهی از طریق روزنامه های کثیرالانتشار وترک آداب سنتی و با مدنظر قرار دادن آئین نامه مالی و معاملات شهرداری و با اخذ نظر کارشناس رسمی دادگستری اقدام بهنگام نموده که تمامی موارد طبق انتظارات قانون و اهداف اجتماعی شواری شهر انجام و جا دارد در این فرصت از حسن عملکرد کلیه ی عوامل ذیربط نهایت تقدیر وسپاس به عمل آورده است.

از دیدگاه‌ خبری این جواب شاید بدان معنی تلقی شود که شورای شهر به نوعی مسولیت حاکم بر این حالت را پذیرفته است و واگذاری را نوعی صلاح دید عنوان کرده باشد و این اختیار برای شورای شهر وجود دارد که با در نظر گرفتن منافع عمومی امتیازات ویژه برای بعضی از مشاغل در نظر بگیرد اما منفعت عمومی دارای دامنه گسترده ای است و میطلبد که برای استفاده از ان حساسیت و دقتی خاص لحاظ شود هر چند که لحاظ منافع عمومی گاها با سلایق شخصی و برداشت مجزا افراد از رویدادهای یکسان نیز همراه است.اما در این میان انتشار اگهی مغازه‌ای که واگذار شده است به نظر جالب نمی‌رسد و توجیحی را با خود همراه نمیکند.

 

یکی دیگر از مواردی که در این مزایده‌ها به صورت جد مطرح است استفاده نکردن شهرداری از منابع اطلاع رسانی بومی است این در حالی است که بیشتر استفاده کنندگان و متقاضیان این املاک شهروندان هستند اما عدم اطلاع رسانی در شهر عدم اگاهی کافی را در بر دارد به طوری که برخی از شهروندان خواستار استفاده از دکه پارک کودک از اوایل تابستان بودند و به نظر می‌رسید این دکه بازسازی و یا بهسازی را به خود میبیند اما در سایت پارس نما دیتا مزایده این دکه نیز بار دوم خود را پشت سر گذاشته و کمتر کسی از شهروندان خبر دارد.

به نظر می‌رسد کلیه ارگان‌های بخش لازم است علاوه بر انتشار مزایده‌های احتمالی در سایت‌های و راه‌های بایدی سازمان خود آن‌ را به اطلاع شهروندان نیز برسانند
چرا که مصرف کننده هدف در اولین قدم شهروندان هستند..

انتهای پیام /۶۳۱۰۲