اشتغال زایی در شرق کلید خورد/افتتاح کشتار گاه طیور در کوهپایه
اشتغال زایی در شرق کلید خورد/افتتاح کشتار گاه طیور در کوهپایه
کشتار گاه تمام اتوماتیک زنجیره ای طیور حلال اسپادانا امروز صبح با حضور حجتی وزیر کشاورزی در کوهپایه افتتاح شد .

به گزارش پایگاه خبری اخبار کوهپایه، کشتارگاه تمام‌اتوماتیک مجتمع زنجیره‌ای طیور حلال اسپادانا صبح امروز با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در کوهپایه افتتاح شد.

کشتارگاه تمام‌اتوماتیک مجهز به سیستم خط ۲ و اسکالدر دو مرحله‌ای و مجهز به دستگاه ترانسفر (انتقال‌دهنده مرغ از خط یک به خط ۲) و چیلر هوایی به ظرفیت ۴ هزار قطعه در ساعت و همچنین ۳ تونل انجماد به ظرفیت ۳۶ تن در هر شیفت کاری و سردخانه به ظرفیت ۲ هزار تن دارای ۳ سالن پیش‌سرد و به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری که ۳٫۳ میلیارد تومان آن به صورت تسهیلات بانکی و مابقی از منابع شخصی هزینه و ابتدای سال ۹۷ به تولید آزمایشی رسیده و آماده افتتاح رسمی است.

ایجاد فارم مرغ مادر ۳سنی ، که سن اول گله مادر به ظرفیت ۲۸ هزار و ۵۰۰ قطعه مولد در تاریخ ۱۰ تیرماه ۹۷ جوجه‌ریزی شده که در این مزرعه بالغ بر ۴ میلیارد تومان هزینه که تماماً از منابع شخصی بوده و ۳ سن گله مادر که در مساحت ۵ هکتار در دو سن ۲٫۵ هکتاری به ظرفیت هر سن ۳۵ هزار قطعه مراحل ابتدای ساخت و ساز در حال انجام است و برآورد می‌شود که بالغ بر ۷ میلیارد تومان هزینه در برداشته باشد که در حال حاضر درخواست تسهیلات به مبلغ ۳ میلیارد تومان در حال پیگیری است؛ در حال حاضر این زنجیره بالغ بر ۸۰ نفر اشتغال در سال ۹۷ ایجاد کرده است.

این زنجیره با احداث کارخانه خوراک طیور به ظرفیت ۱۵ تن در ساعت و تولید مکمل معدنی و ویتامینه به ظرفیت ۳ تن در ساعت و همچنین خط تولید فولفت سویا به ظرفیت ۳ تن در ساعت در زمینی به مساحت ۱۲ هزار متر مربع در شهرک صنعتی کوهپایه در سال ۸۶ به بهره‌برداری رسیده که جمع سرمایه‌گذاری در این واحد بالغ بر۷٫۵ میلیارد تومان بدون دریافت تسهیلات بانکی به بهره‌برداری رسیده است.

*در خصوص کشاورزان اصفهانی اجحاف شده است

محمود حجتی صبح امروز در مراسم افتتاح کشتارگاه تمام‌اتوماتیک کوهپایه اظهار کرد: زنجیره غذایی یکی از گلوگاه‌های تولید در بخش کشاورزی است به خصوص وقتی که صنعت کشاورزی به تولید انبوه و اقتصادی در بازار داخل و خارج رسیده است.

وی افزود: امروز با توجه به میزان تقاضا و جامعه شهرنشینی، تولیدکننده در بخش کشاورزی فقط در مزرعه باشد و در مزرعه مسائل خود را حل کند، مشکلات پیش و پس از تولید برای کشاورزان وجود دارد؛ کشاورزان با موجودات زنده سر و کار دارند و ناچار به تأمین نیازهای اولیه و فروش محصولات خود است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سیاست‌گذاری و حمایت‌هذی بخش کشاورزی با دولت است و دامداران نباید دغدغه تأمین خوراک مرغ خود باشند؛ زنجیره غذایی پاسخ همه مشکلات دامداران را خواهد داد و هزینه تمام‌شده مرغ را ۲۰ تا ۳۰ درصد پایین آورده و همه وساطه‌ها کنار رفته اند و قیمت‌ها در عرضه و تقاضا منطق است.

وی با بیان این که نهاده‌ها امروز باید نیاز خود را از واسطه و واردکننده خریداری کنند تا واسطه‌ها کاهش پیدا کنند، خاطرنشان کرد: مرغ تولیدشده در ایران از همه جای دنیا ارزان‌تر است؛ در حال حاضر قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم مرغ ۹ هزار تومان است.

حجتی اذعان داشت: دو مقوله برندسازی و کیفیت محصول را می‌توان در زنجیره‌ها دنبال کرد؛ امیدواریم با حمایت‌ها و پشتیبانی‌های نمایندگان مجلس باید برندهای غذایی را به مردم معرفی کنیم، همانطور که هر محصولی دارای کیفیت‌های مختلف است، کیفیت مرغ ایرانی هم با کیفیت مرغ برزیلی متفاوت است.

وی تصریح کرد: امروز جنگ اقتصادی سختی پیش رو داریم و دشمن عزم خود را جزم کرده و گاهی برای تأمین مواد غذایی دچار غفت می‌شویم؛ با توجه به ظرفیت‌های صنعت مرغ در داخل باید بتوانیم بهترین عرضه را داشته باشیم و بازار خارجی نیز متقاضی این محصول هستند.

وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: ایران هشتمین رتبه تولید مرغ و پرورش طیور در دنیا را دارد، به طوری که سالیانه ۲٫۵ میلیون تن مرغ در کشور تولید می‌شود؛ مرغ باید با قیمت منطقی و قابل قبول در بازار خریداری شود تا دچار نوسانات قیمتی نشوند.

وی با اشاره به مسائل آبی استان اصفهان یادآور شد: تصمیم‌گیری مسائل مربوط به آب در استان‌ها برعهده استانداری‌هاست؛ در خصوص کشاورزان اصفهانی اجحاف می‌شود.

حجتی تأکید کرد: هزینه‌ زیرساخت گلخانه‌ها باید در اختیار گلخانه‌داران قرار گیرد تا علاوه بر اشتغال‌زایی، بازار صادراتی را نیز تأمین کند؛ گلخانه‌ها را نمی‌توان با پساب آبیاری کرد چراکه محیطی تمیز است و نیاز به آب با کیفیت بالا دارد.

وی ابراز داشت: باید همه بر مصوبه شورای نهم که در سال ۹۳ تصویب شد تأکید داشته باشیم و اصرار بورزیم؛ دولت همواره بر اجرای این مصوبه اصرار داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: شرق اصفهان علاوه بر خشک‌سالی و کم‌آبی با اجحاف نظارت مواجه است؛ حق‌آبه این منطقه را از آنان می‌گیرند و به دیگر مناطق می‌دهند و این موضوع در کمتر جایی در کشور صورت می‌گیرد و مورد کم‌آبی در شرق اصفهان کمی خاص است

*ظلمی که به کشاورزان اصفهانی می‌شود در تاریخ ایران بی سابقه است

حمیدرضا فولادگر صبح امروز در حاشیه افتتاح کشتارگاه تمام‌اتوماتیک کوهپایه اظهار کرد: تکمیل زنجیره صنایع غذایی جزو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و امنیت غذایی مستلزم تکمیل زنجیره ارزش غذایی از مزرعه تا فرآورده و محصول است.

وی افزود: در منطقه کم‌برخوردار شرق اصفهان چنین مجموعه‌هایی در زنجیره تولید گوشت مرغ نیاز است و از این بابت بسیار خرسندیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث استاندارد حلال گفت: کاری که جمهوری اسلامی برای استانداردسازی غذای حلال در میان کشورهای اسلامی کرد استثنایی بود که سازمان استاندارد مرجع استانداردسازی غذای حلال است؛ عربستان با استانداردسازی غذای حلال مخالف بود.

وی خاطرنشان کرد: شورای هماهنگی زاینده‌رود ۴ میلیون متر مکعب آب برای باغات چهار محال بختیاری و ۲٫۵ میلیون متر مکعب برای باغات اصفهان در نظر گرفت اما ۵۰ میلیون متر مکعب برداشت غیرقانونی صورت گرفته است.

فولادگر با بیان این که ظلمی که به کشاورزان اصفهانی می شود در تاریخ ایران بی سابقه است، اذعان داشت: در حالی که آب شرب اصفهان به مضیقه افتاده و اگر بارش های اردیبهشت را نداشتیم با بحرانی همچون خرمشهر مواجه بودیم که البته هنوز مشخص نیست چه بلایی بر سر اصفهان بیاید.

وی تصریح کرد: مدنیت اصفهان به زاینده رود بوده است و پل‌های تاریخی اصفهان در خطر است؛ وقتی مصوبه‌ای قانونی از کلیه مراجع برای جلوگیری از برداشت آب زاینده‌رود وجود دارد چرا ۴ نفر جلوی قانون ایستاده‌اند و هنوز دولت نتوانسته از برداشت‌های بی‌رویه جلوگیری کند؟ اگر حاکمیت نتواند مصوبه خود را به منصه ظهور برساند دیگر چه انتظاری از مردم است؟

*ایجاد یک شغل مبارزه با امریکا است

حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بیان داشت: ژئوپولتیک غذا در سطح جهان مورد توجه است و در این رابطه احکام خوبی نوشته شده است؛ نظارت بر این احکام در مجلس شورای اسلامی ضعیف است و این قوانین گم می‌شود که امیدواریم این احکام محقق شود.

وی تأکید کرد: گاهی مرغ‌داران مشکلات را گردن یکدیگر انداخته‌اند و باید مشکلات را با کمک همه حل کنیم؛ بانک کشاورزی قول همکاری برای برطرف کردن مشکلات مرغ‌داری داده است که نمایندگان مجلس نیز تمام سعی خود را بر رفع مشکلات این صنعت خواهد گذاشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که رهبر معظم انقلاب فرمودند«ایجاد یک شغل مبارزه با آمریکاست»، عنوان داشت: از سرمایه‌گذارانی که با استفاده از سیستم قناتی در مناطق خشک چنین کشتارگاه‌هایی ایجاد می‌کنند، تشکر می‌کنیم.

انتهای پیام/