شهر تودشک بعنوان پایلوت کشوری بمنظور کاهش هدر رفت آب از طریق اصلاح شبکه فرسوده انتخاب شد
شهر تودشک بعنوان پایلوت کشوری بمنظور کاهش هدر رفت آب از طریق اصلاح شبکه فرسوده انتخاب شد
رئیس ابفای کوهپایه گفت: با اصلاح خطوط فرسوده انتقال و انشعابات، شاهد کاهش 70 درصدی وقوع حوادث در منطقه بودیم همچنین شهر تودشک بعنوان پایلوت کشوری بمنظور کاهش هدر رفت آب از طریق اصلاح شبکه فرسوده انتخاب شد چراکه با اصلاح شبکه فرسوده در شهر تودشک هدر رفت آب در این شهر 15 درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری اخبار کوهپایه؛ مرتضی یادگاری در جنگ شادی لبخند آب شهر تودشک، اظهار کرد: در ۵ ماهه سال جاری با توسعه سامانه تله متری و تله کنترل توانستیم با پایش لحظه به لحظه تاسیسات شامل ایستگاه‌های پمپاژ، مخازن، چاه‌ها، فلومترها ، خطوط انتقال آب شرب مورد نیاز شهرهای کوهپایه ، سجزی وتودشک را بدون قطعی تامین کنیم.
وی با اشاره به نقش سیستم تله متری در توزیع عادلانه آب افزود: با استفاده از سامانه تله متری مدیریت فشار شبکه توزیع با نصب ۱۰ فقره فشار شکن اعمال شد که باعث کاهش ۵۰ الی ۶۰ درصدی فشار شبکه توزیع شد و این امر کاهش ۳۰ درصدی مصرف را بهمراه داشت.
رئیس ابفای کوهپایه با بیان اینکه در سال جاری منطقه کوهپایه با کاهش ۴۰ درصدی تخصیص آب مواجه شد، تصریح کرد: در فصل بهار و تابستان سال جاری با توجه به کاهش منابع آبی، تخصیص آب شرب این منطقه از طرح آبرسانی اصفهان بزرگ ۴۰ درصد کاهش یافت اما با این وجود با بهره گیری از سامانه تله متری و تله کنترل توانستیم آب شرب بیش از ۲۵ هزار جمعیت شهری و روستایی بدون هیچ گونه قطعی تامین کنیم.
یادگاری به مصرف سرانه آب در شهرهای کوهپایه، سجزی و تودشک اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در سال گذشته مصرف سرانه آب در این منطقه حدود ۱۸۷ لیتر در شبانه روز بوده در حالیکه هم اکنون این رقم به ۱۶۵ لیتر کاهش یافته است .
وی با برشمردن اقدامات فنی و مهندسی بیان کرد: علاوه بر مدیریت فشار شبکه توزیع، تعویض حدود ۶۰۰ کنتور فرسوده ،اصلاح ۸ هزار متر خطوط انتقال، اصلاح ۳۰۰ فقره انشعابات آب از جمله عمده ترین اقدامات در این زمینه بوده است .
رئیس ابفای کوهپایه با بیان اینکه تعویض کنتور های فرسوده واقعی شدن مصرف آب را بهمراه داشت اظهار کرد: با تعویض کنتورهای فرسوده میزان واقعی مصرف آب نمایان شد و این رویداد منجر به مصرف بهینه آب شد که در نهایت کاهش مصرف را رقم زد این در حالی است که در ۵ ماهه اول سال ۹۷ تعویض کنتورهای فرسوده ۵ برابر  نسبت به سال گذشته بوده است .
یادگاری اصلاح انشعابات و شبکه فرسوده را موثر در کاهش هدر رفت آب دانست و خاطر نشان کرد: با اصلاح شبکه فرسوده و انشعابات هدر رفت آب در منطقه کوهپایه حدود۱۰ درصد کمتر شده است  بطوریکه هدر رفت آب در منطقه که شامل شهرهای کوهپایه ،تودشک و سگزی می باشد  از ۲۸ درصد در سال گذشته به ۷/۱۸ درصد در سال جاری رسیده  است .
وی با تاکید  برسازگارنمودن مردم با مقوله کم آبی عنوان کرد:در نیمه اول سال جاری با اینکه ۴۰ درصد تخصیص آب شرب از طرح آبرسانی اصفهان بزرگ کمتر شده بود و نیز آبدهی دو فقره حلقه چاه موجود در منطقه  ۳۰ درصد کمتر کاهش یافته اما سعی شده با سازگار نمودن مردم با کم آبی از منابع موجود نهایت بهره وری را داشت.
رئیس ابفای کوهپایه گفت: با اصلاح خطوط فرسوده انتقال  و انشعابات، شاهد کاهش ۷۰ درصدی وقوع حوادث در منطقه بودیم همچنین شهر تودشک بعنوان پایلوت کشوری بمنظور کاهش هدر رفت آب از طریق اصلاح شبکه فرسوده انتخاب شد چراکه با اصلاح شبکه فرسوده در شهر تودشک هدر رفت آب در این شهر ۱۵ درصد کاهش یافت .