آیین غبار روبی امامزاده قاسم کوهپایه برگزار شد
آیین غبار روبی امامزاده قاسم کوهپایه برگزار شد
به مناسبت دهه وقف آیین غبار روبی امامزاده قاسم کوهپایه با حضور مسوولان و خیرین انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار کوهپایه، بعد از ظهر امروز به مناسبت دهه وقف آیین غبار روبی امامزاده قاسم کوهپایه با حضور مسوولان و خیرین انجام شد.

سعید حسینی در آیین غبارروبی امامزاده قاسم کوهپایه، اظهار کرد: هر امامزاده قداست و جایگاه خود را دارد و با توجه به وجود بیش از ۷۰۰ بقعه متبرکه در استان اصفهان که شامل تمامی امامزادگان و بقاع متبرکه می‌شود جایگاه خاص امامزادگان در بین مردم مشخص و مشهود است.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری، افزود: سیاست کلی بر این است که امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تبدیل شوند که این به معنی انجام گیری کارهای فرهنگی در جوار این اماکن است.

قائم مقام اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: مقوله وقف یکی از ابواب کتاب فقه است که البته در حوزه‌های علمیه مغفول مانده و آن گونه که باید در تدریس به آن پرداخته نمی‌شود.

حسینی عنوان کرد: در آماری که از حوزه‌های علمیه استان اصفهان گرفته شد تنها یک استاد در حوزه علمیه اصفهان مبحث وقف را تدریس می‌کند و در حدود بیست نفر از روحانیون هم در این جلسه شرکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: گفته می‌شود پایه گذار وقف پیامبر اسلام بوده است اما وقف در ادیان دیگر نیز وجود داشته و لذا پیامبر اسلام با مبعوث شدن وقف در ادیان دیگر را پذیرفته و تأیید کردند و بنابراین وقف از احکامی امضائی شمرده می‌شود و نه تأسیسی نیست.

سعید حسینی در ادامه گفت: وقف در شکل و شمایل متفاوت در کشورهای دیگر نیز وجود دارد مثلاً گفته می‌شود دانشگاه آکسفورد انگلستان بیشترین درآمد خود را از موقوفات کسب می‌کند و دانشگاه هاروارد نیز به این صورت است.

قائم مقام اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بیان کرد: در ایران سازمان اوقاف به عنوان یک بخش متمول شناخته می‌شود تا جایی که به عنوان نفت دوم نام گرفته اما به واقع علی‌رغم درآمد خوب و تمکن مالی این سازمان با توجه به اینکه درآمد هر موقوفه باید با نسخه مربوط به خودش که حتی ممکن است چند صد سال قبل وقف شده باشد هزینه شود.

وی افزود: در این امر نیت واقف تعیین کننده است و سازمان اوقاف موظف به اجرای نیت واقف است به طوری که در تحقیقی که چند سال قبل در خصوص موقوفات اصفهان انجام شد به بیش از ۵۰۰ نیت وقف رسیدیم که هر واقف نیت خاصی را برای موقوفه خود در نظر گرفته است.

حسینی تصریح کرد: بر طبق آمار حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نیت موقوفات اقامه عزاداری امام حسین (ع) است که بر اساس اعتقادات مردم بیشترین نیت به این بخش اختصاص یافته است و مابقی در نیات دیگر هزینه می‌شود که با توجه به نیازهای موجود در جامعه شکل گرفته است.

وی اظهار کرد: ممکن است در این میان با بعضی از نیات که در گذشته وجود داشته ولی امروز مصداق ندارد برخورد کنیم که علما در این مورد به انجام نیتی که نزدیک‌ترین سنخیت را با نیت واقف داشته باشد حکم کرده‌اند به طور مثال نیت هزینه ساخت آب انبار، برای تأمین آب شرب مردم بکار گرفته شود

سعید حسینی در ادامه گفت: بنابراین سازمان اوقاف موظف به اجرای نیات واقفان است؛ سازمان اوقاف یکی از سازمان‌های وابسته به وزارت ارشاد است ولی چون برای هر گونه دخل و تصرف در موقوفات جنبه شرعی نیز باید لحاظ شود در رأس سازمان نماینده ولی فقیه نیز وجود دارد که از طرف ولی فقیه به جنبه‌های شرعی و انجام تفسیر و استفتا در موارد وقفی می‌پردازد.

قائم مقام اوقاف و امور خیریه استان خاطرنشان کرد: در استان اصفهان بعضی از موقوفات در اختیار ارگان‌های دولتی است از جمله آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و وزارت ورزش که طبق آمار، سازمان اوقاف چندین میلیارد طلب از این ارگان‌ها دارد که اگر این مطالبات وصول نشود اجرای نیات واقف میسر نخواهد شد که با جلساتی و ساز و کارهایی سعی در ادای این مهم داریم.

وی خاطرنشان کرد: اداره تحقیق دستگاه ناظر بر سازمان اوقاف است که به اجرای صحیح نیات نظارت می‌کند؛ در استان اصفهان حدود پانزده هزار و دویست موقوفه وجود دارد در سطح استان ۵۳۱۶ مسجد وجود دارد که جز استان‌های با آمار بالا بشمار می‌رویم و شهرهای هرند و نیک آباد بیشترین آمار مسجد و حسینیه را در سطح استان دارند و شاهین‌شهر کمترین آمار مسجد را دارد که در حالت نورم تقریباً به ازای هر ۱۲۰۰ نفر یک مسجد است.

حسینی تصریح کرد: ۹۷۰ حسینیه و ۸۰ مدرسه علمیه در سطح استان داریم و در کل کشور سالیانه مردم ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان در امور خیریه هزینه می‌کنند و در ایران با توجه به آمار غیر رسمی چیزی در حدود ۲۰ هزار خیریه وجود دارد که آمار رسمی تعداد بیشتری است؛ ۱۲۰ هزار موقوفه در کشور داریم که یکی از این مجموعه‌ها که به طور منسجمی عمل می‌کند مجمع خیرین مدرسه‌ساز است که سالانه حدود هزار میلیارد تومان در امر مدرسه‌سازی هزینه می‌کند.

*هدف آفرینش تعالی انسان و شرافت و کرامت است

حیدر قاسمی ضمن گرامیداشت هفته وقف، اظهار کرد: از کلیه زحمات و خدمات خصوصاً در شرایطی که مسئولیت‌ها دشوار و انتظارات و توقعات بالا است و امکانات دارای محدودیت‌های خاص خود می‌باشد تشکر و قدردانی می‌‌کنم

وی افزود: انسان که اشرف مخلوقات است هدف آفرینش تعالی انسان و شرافت و کرامت این انسان است؛ انسان دو بعد جسمانی و روحانی دارد و معمولاً در جلسات این چنینی بحث‌ها عمدتاً پیرامون بعد روحانی و جلای روح و روان انسان است که طبیعتاً در کنار امامزادگان بزرگوار و بزرگان دارای کرامت و شرافت می‌توان امید به تکامل را تقویت کرد.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری اصفهان تصریح کرد: با عنایت حضرت حق و ملجأ و پناهگاه بزرگان دین و آیین که یا در قالب امامزادگان و یا بزرگان راهنما که هدایت‌گر جامعه هستند در عرصه‌های مختلف به رشد و تعالی برسیم

*نیاز جامعه به موقوفات قرآنی

حجت‌الاسلام احمد شاکری با اشاره به آیات ۳۵ و ۳۶ سوره نور، اظهار کرد: خدای متعال نور آسمان‌ها و زمین است مثل نور خدا همانند چراغ دانی است که در آن چراغی پرفروغ می‌گذارند این چراغ‌ها در خانه‌هایی وجود دارد که خدا اذن داده است این خانه‌ها بلند مرتبه شوند و در آن‌ها ذکر خدا باشد.

وی افزود: امامزاده قاسم یکی از مصادیق این آیات است و این منطقه را روشن کرده است از قرن دوم هجری تا به حال در این مکان بسیار زیارت و قرآن خوانده شده که از برکات این امامزاده است.

امام جمعه شهر کوهپایه با اشاره به دهه وقف و معنی وقف، تصریح کرد: گاهی از وقف به معنی حبس تعبیر می‌شود؛ زمین، خانه یا مغازه که وقف شده است دیگر جا به جا نشود و در یک حالت باقی بماند بنابراین اگر زمینی وقف شد از ملک مالک خارج شده است و باید مطابق با آن نیتی که وقف کرده است در طول تاریخ به آن پایبند باشند.

وی با اشاره به آیه ۳۰ سوره فرقان بیان کرد: در ایران اسلامی و استان اصفهان وقف روضه فراوان است ولی وقف قرآن نیست قرآن و اهل بیت از هم جدا نمی‌شوند و باید به هر دوی آن توجه داشته باشید که این توجه با وقف قرآنی انجام می‌شود و با برگزاری جلسات قرآنی نیز قرآن در زندگی درخشش دارد

*طرح مسکن مهر مزخرف بود شما چه کردید؟

حجت‌الاسلام سید ابراهیم احمدی نسب اظهار کرد: مسأله وقف از صدر اسلام بوده و در شهر مدینه چاه‌هایی را حضرت علی (ع) کنده و وقف کرده‌اند حتی در نزدیکی مسجد شجره نیز چاهی وجود دارد که در زمان حضرت علی (ع) احداث شده است.

وی افزود: وقف از مسائل اساسی است امام محمدباقر (ع) در زمان خفقان بنی‌امیه و بنی‌عباس مقداری موقوفات داشتند که وقتی حاجیان به مکه سفر می‌کردند در منا از آن بودجه‌ها و موقوفات استفاده شود در واقع هدف آنان برای چنین موقوفاتی تبلیغ دین اسلام بوده است.

امام جمعه شهر تودشک با اشاره به وقف‌های مختلف، تصریح کرد: افراد خیر در گذشته برای این که کودکان از همان دوران کودکی با امر وقف، مساجد، اسلام و اهل بیت آشنا شوند ملکی را وقف کرده و از درآمد حاصل از آن گردو و بادام خریداری می‌کردند و به بچه‌هایی که به مسجد می‌رفتند می‌دادند با این انگیزه که نسل آینده از کوچکی به مساجد توجه داشته باشند.

احمدی نصب عنوان کرد: شاید بعضی‌ها جهت وقف سرمایه‌ای نداشته باشند ولی از نظر شغلی و مسؤولیتی که دارند سعی کنند در رابطه با حل مشکلات مردم حتی‌الامکان خدمتی به مردم داشته و قدمی برای اسلام و امور مردم بردارند.

امام جمعه شهر تودشک با اشاره به نسب امامزاده قاسم بیان کرد: موسی بن جعفر (ع) ۱۸ تا ۱۹ پسر داشتند که بعضی از آن‌ها راه پدرشان را ادامه ندادند؛ ما باید راه شهدا و امام را برویم اما گاهی برخی مسؤولان ما آن چیزی که در توان دارند انجام نمی‌دهند و شاید اشتباه کنند و اگر اشتباه کردند خواه وزیر یا نماینده و یا مدیر کل باشد.

وی اضافه کرد: در رابطه با کنوانسیون‌ها حدود ۱۰۰ نفر از وکلای مجلس بدون در نظر گرفتن عواقب آن، آن را تصویب کردند؛ در دوران ۵ ساله وزارت راه و مسکن نیز، یک مسکن ساخته نشد و یک عده حتی از آخوندی تقدیر و تشکر کردند وزیر مکرر اعلام کرد که مسأله طرح مسکن یک برنامه مزخرفی بود، اما بعد از آن راجع به مسکن آقایان چقدر کار کردند؟

احمدی نسب اذعان کرد: ما باید در رابطه با مسؤولیت محوله خود هر قدمی را که می‌توانیم برداریم و در خدمت مردم و محرومان باشیم.

*ضریح جدید امامزاده قاسم یک ماه دیگر اماده می‌شود

حجت‌الاسلام سید علی طباطبایی با اشاره به جایگاه و مقام ویژه امامزاده قاسم، اظهار کرد: از خادم امام‌زاده قاسم پرسیدم عطری که همیشه در این مکان به مشام می‌رسد چه نام دارد؟ ایشان جواب داد: که ما هیچ عطری در این امامزاده استفاده نمی‌کنیم واین بویی که به مشام می‌رسد از خود امام‌زاده است که جای تعجب هم شاید نباشد مقام بزرگی در این امام‌زاده است.

وی با اشاره به سخن آیت‌الله ناصری که ما در استان دو امامزاده داریم که از زائران خوب پذیرایی می‌کنند و یکی از آن‌ها امامزاده قاسم است، افزود: آیت الله ناصری قبلاً سالی یک مرتبه به امام‌زاده قاسم می‌آمدند و شب را هم اینجا می‌ماندند؛ ما ۷۱۴ امامزاده در استان داریم این‌که آیت الله ناصری به این امامزاده می‌آیند جایگاه و مقام والای این امامزاده را نشان می‌دهد.

رئیس اوقاف و امور خیریه بخش کوهپایه با اشاره به اقدامات انجام گرفته در این امامزاده، تصریح کرد: با تلاش انجام شده ضریح جدید این امامزاده در روزهای پایانی ساخت است و حدود یک ماه دیگر ضریح جدید را هم تحویل خواهیم گرفت؛ کارهای عمرانی در این امامزاده هم انجام شده اما درآمد ان چندان نیست که بتوانیم آن‌طور که مستحق این امامزاده است انجام دهیم.
طباطبایی عنوان کرد: ما از مسؤولان، مردم و خیرین کمک می‌خواهیم تا این امامزاده همینطور که مقام معظم رهبری فرمودند به یک قطب فرهنگی تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری اخبار کوهپایه، شروع این مراسم با نماز وحدت ظهر و عصر بود و در پایان به مناسبت دهه وقف غبارروبی از استان مقدس امامزاده قاسم انجام شد.

انتهای پیام/