خانه شیخ جواهری کوهپایه، خانه ای به وسعت تاریخ
خانه شیخ جواهری کوهپایه، خانه ای به وسعت تاریخ
خانه جواهری یکی از دیدنی ترین خانه های کوهپایه است که از دوران قاجار به‌جا مانده و با معماری سنتی و قدیمی و خشت و گلی‌اش یک تکه جا مانده از بهشت در این شهر به نظر می رسد.

به گزارش اخبار کوهپایه، تصور کنید وسط یک خانه بزرگ هزار متری ایستاده اید و ارسی‌های بلند با شیشه های رنگی شان در آب حوض سایه می اندازند. تالار طویل و سقف بلند خانه با گلکاری های گچی پوشانده شده و بهار خواب خانه روزی جای مردمی بوده که به حق نامه خانه را جواهر گذاشته اند.

خانه جواهری البته به دلیل مالکانش به این نام شناخته می شود اما اگر گذرتان به آنجا بیفتد می بینید که واقعا کم از جواهر ندارد. خانه جواهری یکی از دیدنی ترین خانه های کوهپایه است که از دوران قاجار به جا مانده و با معماری سنتی و قدیمی و خشت و گلی اش یک تکه جا مانده از بهشت در این شهر به نظر می رسد.
این منزل که در محله گرمابه ودر ضلع غربی مسجد خواجه یعقوب واقع شده است با مساحتی حدود ۱۰۰۰ متر با معماری سنتی وقدیمی با خشت وگل وآجر بنا گردیده است تا چند سا ل پیش این منزل مورد استفاده قرار میگرفت که سازمان میراث فرهنگی با آگاهی بر قدمت وتاریخی بودن آن این منزل را خریداری کرد وتعمیرات اساسی وبازسازی گردی

اتاق های خانه از نوع «سه دری» هستند و در دو طبقه جای گرفته اند و هر کدام تاقچه هایی دارند و درهایی با شیشه های رنگی. خانه برجکی دارد که با راه پله گلی به آن می رسید. این برجک برای دیده بانی و محافظت از خانه هزار متری جواهری ساخته شده بود. بام خانه را خشتی ساخته اند و تالار زیبای خانه با نقش ونگار های بسیار چشم نوازی تزئین شده است.

این خانه دارای دالان دراز بوده است . واز نوع گودال باغچه است که به صورت مربع شکل است واتاقهایش با گچ اندود شده ودارای نقشهایی باگچبری است. دارای سه دری هایی است که در دو طبقه می باشد ویک برج دارد که توسط راه پله گلی برای دیده بانی استفاده می شده است تالار زیبای ان با نقش ونگار های بسیار قشنگ است . بام آن با خشت پوشیده شده ودر طبقه بالا نیز اتاقی دارد .اتاق تاقچه هایی دارد که برای گذاشتن اشیا است ودر های اتاقها از شیشه های رنگی استفاده شده است.

سقف گنبدی وضربی است ایوانی با طاقچه های زیبا دارد در تالار در دو طبقه اتاقهای گوشواره وجود دارد که با درب های چوبی به بیرون راه دارد.

انتهای پیام/