معلم خوب یا مدرسه گران، مسأله این است
معلم خوب یا مدرسه گران، مسأله این است
خیلی از والدین، تصور می‌کنند که اگر فرزند خود را در یک مدرسه گران قیمت، ثبت‌نام کنند، فرزندشان مشکلی از لحاظ درسی نخواهد داشت و بهترین یادگیری و آموزش دروس را تجربه خواهد کرد.

به گزارش اخبار کوهپایه تصور پیشرفت قطعی فرزند‌تان در مدرسه گران قیمت، نه می‌تواند کاملاً اشتباه و نه می‌تواند تصوری درست و قابل اطمینان باشد. در شرایطی که فرزند شما به انگیزه‌ای فراتر از امکانات یک مدرسه گران قیمت برای درس خواندن نیاز دارد، تحصیل در این مدارس، ممکن است تاثیر مثبتی روی پیشرفت درسی او نداشته باشد. همچنین گاهی ممکن است امکانات بیشتری مثل کلاس‌های فوق برنامه‌ و اردو‌های آموزشی که در خارج از ساعات درسی برگزار می‌شود، باعث خستگی و دل‌زدگی بیشتر فرزند شما بشود.

بنابراین بهتر است قبل از اینکه در مورد تحصیل فرزند خود در مدرسه گران قیمت فکر کنید، این محتوا را که راجع به مقایسه دو روش مختلف آموزش یعنی تحصیل در مدرسه‌ای گران قیمت با امکانات آموزشی فراوان و آموزش از طریق معلم خصوصی است را بخوانید تا با ذهنیت بهتری نسبت به انتخاب نوع آموزش فرزند خود، تصمیم‌گیری نمایید.

قیمت منطقی و مناسب، اولین مزیت معلم خصوصی نسبت به مدارس گران قیمت

شما بابت امکانات آموزشی و رفاهی یک مدرسه است که هزینه‌ای بالاتری نسبت به سایر مدارس دولتی و نیمه خصوصی پرداخت می‌کنید. از کادر آموزشی مدرسه گرفته تا کلاس‌های فوق برنامه، اردوهای آموزشی، سالن‌های ورزشی، بوفه لوکس مدرسه و حتی وجود سالن ناهارخوری از جمله عواملی هستند که هزینه بالایی بابت آن‌ها در مدارس گران قیمت از والدین دانش‌آموز گرفته خواهد شد

هزینه ثبت‌نام در مدارس گران قیمت، به قدری بالاست که به رقمی بالای ۲۰ میلیون تومان برای یک سال تحصیلی می‌رسد که تنها بابت ثبت‌نام اولیه دانش‌آموز است و شامل هزینه‌های مازادی که در طول سال به شکل کلاس‌های فوق برنامه به والدین تحمیل می‌شود، نمی‌شود.

کاملا منطقی است که توقع داشته باشید بابت هزینه‌ای که برای تحصیل فرزند خود پرداخت می‌کنید، کیفیت آموزش متفاوت و بالاتری را نیز تجربه کنید اما متاسفانه چون فرزند شما مهم‌ترین عامل موفقیت (انگیزه و حوصله برای درس خواندن) را در خود ندارد، بنابراین تحصیل در این مدارس فرقی با مدارس عادی نخواهد داشت.

در کلاس‌های خصوصی، وضعیت کمی متفاوت است. کیفیت هزینه پرداخت شده برای معلم خصوصی به همراه نرخ و تعرفه کلاس خصوصی کاملاً متفاوت‌تر از ثبت‌نام در مدارس گران است. شما برای کلاسی، هزینه پرداخت می‌کنید که بر پایه نیاز و مشکل درسی فرزندتان تشکیل شده است و هدف خود را تنها روی پیشرفت درسی دانش‌آموز می‌گذارد . حتی اگر تعداد جلسات بالایی را هم با معلم خود داشته باشید، باز هم هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید کمتر از هزینه ثبت‌نام در مدارس گران قیمت است.

به طور مثال، اگر فرزندی دارید که پایه‌ ضعیفی در دوره ابتدایی دارد و به مشکل جدی در درس فارسی ابتدایی یا ریاضی برخورده است، می‌توانید با پرداخت هزینه منصفانه و معقول کلاس تقویتی و معلم تدریس خصوصی ابتدایی، که سطح بالایی در تدریس دارد، هم مشکل فرزند خود را رفع کنید و هم فرصت یادگیری متناسب با توان فرزندتان را فراهم کنید.

یادگیری کامل دانش‌آموز، تنها با تمرکز بالای او در کلاس اتفاق می‌افتد

کیفیت تحصیل در مدارس گران، از لحاظ دسترسی به امکانات آموزشی شاید متفاوت از مدارس عادی باشد، اما این دسترسی به امکانات آموزشی، تعیین کننده کیفیت بالای یادگیری دانش‌آموز نخواهد بود. کیفیت بالای یادگیری را دو عامل مهم یعنی معلم و نحوه تدریس او و دانش آموز و میزان تمرکز او تعیین می‌کند. اگر یکی از این دو عامل تعیین کننده مشکلی داشته باشد، یادگیری با کیفیت بالا اتفاق نمی‌افتد.

در کلاس‌های مدارس به دلیل تعداد بالای دانش‌آموزان در کلاس، معلم باید در زمان آموزش و تدریس، میانگین متوسط هوش دانش‌آموزان کلاس را برای یادگیری در نظر بگیرد نه توان یادگیری تک تک آن ها را، بنابراین کیفیت یادگیری برای هر دانش‌آموز، یکسان اتفاق نمی‌افتد و سرعت یادگیری خود به خود پایین می‌آید

توجه به نظم کلاس، اتفاق‌های پیش بینی نشده، عوامل مزاحم و گفت وگوهایی که در حین آموزش در کلاس، بین معلم و شاگردان پیش می‌آید باعث می‌شود که معلم نتواند به خوبی کیفیت تدریس خود را نشان دهد. علاوه بر این، شاگرد نیز به دلیل اینکه آموزشی متناسب با سطح یادگیری خود دریافت نمی‌کند، کیفیت یادگیری خود به خود افت کرده و به خوبی برای شاگرد اتفاق نمی‌افتد

اما آموزش شخصی سازی شده و متناسب با توان یادگیری شاگرد، مهم‌ترین مزیت معلم خصوصی است. معلم به دلیل تمرکز روی یک شاگرد و حذف عوامل مزاحمی که در کلاس درس پیش می‌آید، بهترین کیفیت تدریس خود را نشان می‌دهد و شاگرد نیز به دلیل دریافت آموزشی متناسب با توان یادگیری خود، با کیفیت‌ترین نوع یادگیری را تجربه می‌کند.

تدریس خصوصی ریاضی یکی از بهترین مثال‌ها برای نمایش کیفیت تدریس معلم است. در کلاس درس عمومی و چند نفره با ادامه تدریس معلم، دانش‌آموزی که سال‌ها پایه ضعیفی در ریاضی دارد، ضعف‌ها و مشکلات بیشتری پیدا می‌کند. چون نه تنها مشکلات قبلی او حل نشده است، بلکه به دلیل تدریس مباحث جدید توسط معلم، بدون درک عمیق آن مباحث، به مشکلات ریاضی او افزوده شده است.

اما در کلاس تدریس خصوصی ریاضی، معلم ابتدا با تعیین سطح شاگرد، تمام مباحث اصولی و پایه‌ای که شاگرد در آن ضعیف است را تشخیص می‌دهد، در چند جلسه مشکلات او را رفع می‌کند و بعد از جاافتادن درس و مباحث ریاضی برای او، به سراغ مباحث و مفاهیم جدید می‌رود تا شاگرد را بتواند به سطح قابل قبولی از کلاس مدرسه برساند.

جدیت و نظم انجام تکالیف در کلاس‌های عمومی فراموش شده است

داشتن نظم در انجام تکالیف مدرسه و نظم در خواندن درس‌ها چیزی نیست که با تحصیل در مدارس نمونه و خصوصی در فرزند شما شکل بگیرد. مهم‌ترین عامل برای وادار کردن دانش‌آموزانی که در درس خواندن و انجام تکالیف خود بی نظم هستند و چندان رغبتی برای انجام آن از خود نشان نمی‌دهند، نظارت و تمرکز شدید معلم بر آن‌ها است. یعنی بهتر است بگوییم تا کمی فشار و جدیت بر این دانش‌آموزان نباشد، هیچ عاملی آن‌ها را مجبور نخواهد کرد که در انجام امور مدرسه خود، نظم داشته باشند.

مزیت معلم خصوصی این است که همه هدف معلم در تدریس، برای یک شاگرد است. باید به او درس و تمرین دهد و از او تکلیف بخواهد. در هر جلسه‌ای که کلاس تدریس خصوصی در منزل شاگرد برگزار می‌شود، معلم موظف است که قبل از تدریس مبحث جدید، با دقت تکالیف و تمرین‌های جلسه قبل را با شاگرد مرور کند، با امتحان و پرسش، میزان یادگیری او را بسنجد و متوجه شود که چه میزان شاگردش در کلاس درس تمرکز دارد و حواسش جمع است. این پشتیبانی و نظارت دقیق تنها در کلاس تدریس خصوصی به دلیل تمرکز بالای معلم و شاگرد اتفاق می‌افتد.

آموزش در مدرسه گران یا کمک از معلم خصوصی خوب، کدام یک بهتر است؟

تدریس خصوصی در منزل برای دانش‌آموزانی که به دلیل بی‌رغبتی به تحصیل و درس خواندن ضعیف بوده و نیاز به حضور معلمی دارد که بر احوال و نحوه درس خواندن‌شان نظارت داشته باشد، بهترین روش آموزش و تدریس است. بنابراین اگر فرزندی دارید که تلاش و حوصله‌ای از خود برای انجام تکالیف و درس خواندن نشان نمی‌دهد، این تصمیم که فرزندم را در یک مدرسه با امکانات فوق‌العاده عالی، ثبت‌نام کنم تا ترغیب به مطالعه و تلاش شود، چندان منطقی و درست نمی‌باشد.

فرزند شما بیشتر از هر امکانات آموزشی و رفاهی مدرسه، به معلمی نیاز دارد که در مرحله اول او را درک کند و نیازهای درسی‌ و خواسته‌هایش را تشخیص دهد. معلم باید بتواند آموزش و تدریس را متناسب با توان یادگیری فرزند شما به صورت شفاف، روان و با مثال‌های فراوان شروع کرده، با بهترین نوع تدریس خود به فرزندتان، حس اعتماد به نفس او را به دلیل یادگیری و فهم کامل مباحث افزایش دهد و با تمرین و تکرار مباحث و حل سوال و تشویق فرزندتان، انگیزه، تمایل و رغبت او را برای تلاش و درس خواندن بیدار کند.

انتهای پیام/