چگونه رنگ لباس؛ خلق و خوی افراد را لو می دهد
چگونه رنگ لباس؛ خلق و خوی افراد را لو می دهد
رنگ ها می توانند موجب تغییر رفتار انسانها شوند و این نوع تغییر در خصوصیات و شخصیت افراد هم تاثیر گذار است .

به گزارش اخبار کوهپایه اکثر افراد جامعه معتقدند که فقط بچه ها و نوجوانان می توانند خیلی راحت لباس های رنگی بپوشند و نگران دیدگاه دیگران نباشند، ولی باید بدانید که رنگ در زندگی هر آدمی خیلی مهم است و باید از آنها به درستی استفاده شود تا از افسردگی و بی حالی جلوگیری شود.

تاثیر روانشناختی رنگها بر اخلاق فردی و اجتماعی

اهمیت و تاثیر روان شناختی رنگ ها بر خلق و خوی فردی و اجتماعی افراد، بر کسی پوشیده نیست. بیش از ۳۲ میلیون رنگ در طبیعت شناخته شده که همگی نشان از خالقی دارند که آن ها را هدفمند آفریده و رمزی ناشناخته یا شناخته شده در آن ها نهفته است.

مغز انسان تاکنون تنها توانسته بخش ناچیزی از مخلوقات را تجزیه و تحلیل کند و برای وجودشان دلایل محکمی ارائه دهد. پروردگار، عالم هستی را از نظر تصویری، بر پایه فرم و رنگ، بنیان نهاده و در هر ذره ای معنا و انرژی خاصی را نهفته تا آدمی آن ها را بشکافد و فلسفه وجودی شان را دریافته و از این نشان به خالق خود دست یابد.طبیعت می توانست بدون رنگ باشد، ولی ما به عنوان انسان هرگز نمی توانیم محیط پیرامون خود را سیاه و سفید ببینیم. در آغاز تصور چنین موقعیتی، شاید این موضوع دیدنی و هیجان انگیز باشد، اما پس از چندلحظه همه چیز زیبایی و هیجان خود را از دست می دهد.

برای اثبات اهمیت رنگ ها توضیح چندانی لازم نیست. رنگ ها در ذات وجودی مخلوقات قرار گرفته و جدایی ناپذیرند. همان گونه که نمی توان جنسیت را از اشیا گرفت، رنگ را هم نمی توان از آن جدا کرد، همه رنگ ها با ما سخن می گویند، لبخند می زنند، ما را در خود فرو برده و بر ماتاثیر می گذارند؛ مانند اصوات!

به کارگیری ناشیانه رنگ به وسیله بیشتر مردم، به ویژه در جوامع شرقی، خلق و خوی افراد، نداشتن تنوع و یکنواختی در به کارگیری برخی از رنگ ها، دامنه کاربرد علمی رنگ را به خصوص در پوشش های فردی، با اشکالات قابل توجهی رو به روکرده که در درازمدت تاثیر مخرب آن آشکارا به چشم می خورد. در چنین جوامعی، بدون آن که مذاهب و قوانین حاکم دستور خاصی صادر کنند، رنگ ها در سنین مختلف به نسبت غیرمعقولی تقسیم بندی شده و به کار گرفته می شوند. کاربرد بسیار منفی رنگ ها در درجه اول در کهنسالان و سپس در جوانان و افراد میانسال قابل مشاهده است.

استفاده درازمدت از رنگ های سیاه، خاکستری، قهوه ای و سورمه ای که اغلب کهنسالان از آن ها استفاده می کنند، رفتار نادرستی است؛ زیرا این رنگ ها با گذشت زمان، موجب بروز کسالت های روحی و روانی یا تقویت آن ها می شوند.

رنگ های سرد و کدر، فشار خون را کاهش داده و نشاط را از دیدگان دور می کنند. استفاده از رنگ های شفاف و گرم به خصوص برای جوانان نشاط آور بوده و جنبش، حرکت و گرمی بیشتری در پی خواهد داشت.

ضرورت ایجاد تنوع در پوشش لباس

تنوع در پوشش لباس، در همه گروه های سنی اهمیت دارد، زیرا تکرار یک رنگ، حتی اگر رنگ شاد و روشنی باشد، به شدت کسالت آور است. رنگ ها، بر خلق و خوی فردی و اخلاق روزمره افراد تاثیر فراواین دارند. با توجه به سن خاص خود، در هر سنی که هستید تصور کنید که با کت و شلوار خاکستری یا با مانتو و شلوار قهوه ای یا مشکی، به مدت یک سال هر روز صبح، در آینده نگاه می کنید و سپس به محل کارتان می روید.

بهره گیری از رنگ های گرم و پرنشاط می تواند در بالابردن احساس حرکت، نشاط و هیجان، تقویت قدرت حافظه و بینایی و گرمای بیشتر بدن، بسیار موثر باشد. رنگ های گرم؛ به خصوص قرمز و نارنجی، در افزایش قدرت جسمانی و جنسی بسیار تاثیر می گذارند.

تنوع در رنگ لباس

تنوع در رنگ لباس ها در هر سنی که هستید؛ در اولین برخورد شما با مخاطبان، به ویژه افرادی که همیشه شما را می بینند، لخندی نرم و پرنشاط ایجاد می کند، که این خود خالی از لطف نیست.

رنگ های سرد، به خصوص گروه آبی، در آرامش فکر و سکون و سکوت موثرند و رنگ های گرم، در ایجاد انرژی و نشاط تاثیر بیشتری دارند.

نقش رنگها در کاهش افسردگی

در جامعه ما، افسردگی، زندگی جوانان و بسیاری از افراد دیگر را دربر گرفته و آنها را به کسالت و خستگی گرفتار کرده است. بیشتر مردم از کسالت و بی حوصلگی هنگام بیداری از خواب، به خاطر تلاش زیاد در طول روز گذشته رنج می برند، پیشنهاد می شود برای بهبود این وضعیت در محیطی که با رنگ های شادی مانند زرد، قرمز، نارنجی و سبز روشن پوشانده شده، استراحت کنید یا لباس هایی با رنگ شاد به تن کنید تا وقتی بیدار می شوید با دیدن چنین رنگ های چشم نوازی، نشاط بیشتری پیدا کرده و روز را پر از انرژی مثبت شروع کنید.

تاثیر رنگها در یادگیری بزرگسالان

تاثیر رنگ بر روی یادگیری فقط مختص کودکان نیست ، رنگها از چند طریق بر روی بزرگسالان هم تاثیر می گذارند . رنگها باید در محیطهای آموزشی و کلاسهای دانشگاه ها هم به کار گرفته شوند تا به یادگیری بهتر دانشجویان کمک کنند.

بر اساس نتایج به دست آمده ، رنگ قرمز موجب توجه بیشتر انسان به جزئیات می شود در حالیکه رنگ آبی ، خلاقیت ذهن را افزایش می دهد.

و حالا مختصری درباره رنگها : 

قرمز

رنگ قرمز, علاوه بر بالا بردن جذابیت شما، می تواند بر سرعت و قدرت واکنش های شما بیافزاید . انسان ها با دیدن رنگ قرمز ، واکنش های قدرتمند تری از خود بروز می دهند . با این حال ، قرمز می تواند بر واکنش های شما تأثیر منفی نیز بگذارد . قرمز سطح نگرانی را نیز افزایش می دهد ، بنابراین ورزشکاری که حریفش لباس قرمز به تن دارد ، تمایلش به شکست بیشتر است و دانش آموزی که قبل از امتحان در معرض رنگ قرمز قرار گرفته است ، عملکرد بدتری دارد.

قرمز همچنین یکی از برجسته ترین رنگهاست که نشان دهنده عشق ، احساسات ، گرمی ، زنده دلی و راحتی است اما احساسات منفی مثل عصبانیت ، خشم ، کمبود کنترل و پرخاشگری را هم نشان می دهد . بنابراین رنگ قرمز بهترین مثال برای چگونگی تاثیر انواع رنگهاست . به علاوه رنگ قرمز تاثیراتی مثل افزایش ضربان قلب ، افزایش اشتها و احساس گرمی در بدن ایجاد می کند و موجب مجذوب شدن افراد می شود .

نارنجی

نارنجی رنگ جالبی است. این رنگ با یک احساس مرتبط نیست ، بلکه به صورت های گوناگونی می تواند بر ما اثر بگذارد . نارنجی رنگی است که تمایل داریم آن را به گرما ربط دهیم . اگر اتاقی با رنگ نارنجی داشته باشیم شاید فکر کنیم دمای اتاق بالاتر از میزان واقعی است.

رنگ نارنجی مخصوص افراد با انرژی و مسلط است . این رنگ گستاخی ، اشتها ، جوانی ، خطرکردن ، خیال بافی ، تحرکات مثبت را نشان می دهد و حس تشنگی و گرسنگی را برمی انگیزد این رنگ برای آشپزخانه ها و رستورانها مناسب است اما در اتاق خواب موجب بی خوابی می شود .

همچنین عقیده بر این است که رنگ نارنجی با مفهوم ارزش زیاد در ارتباط است . نارنجی نیز مانند قرمز با خطر در ارتباط است ، هر چند این خطر فوری نیست . شاید به همین دلیل است که علایم تأخیر ترافیک و هشدار جاده به این رنگ هستند

زرد

زرد با احساس های لذت ، آزادی و صمیمیت در ارتباط است . روانشناسان رنگ ، زرد را “قوی ترین رنگ” نامیده ند، زیرا آن را با هیجان ، عزت نفس و خلاقیت مرتبط می دانند. احساسی که به عقیدۀ بیشتر افراد با زرد رابطه دارد شادی است. به همین دلیل است که این رنگ با کمدی ، امید و خوش بینی عجین شده و ما در روزهای آفتابی و صاف خوشحال تر هستیم.

رنگ زرد توجه افراد را به خود جلب می کند . گرم ، خوش آیند و درخشان است .این رنگ بیانگر ابدیت ، تکبر ، قدرت ، قوت ، ثروت و حق مالکیت است . در زندگی روزمره برای نشان دادن هشدار بکار برده می شود مثل رنگ زرد در چراغ راهنمایی رانندگی ، رنگ زرد در فضاهای بزرگ چشم را خسته می کند ، متابولیسم را سرعت می بخشد و موجب خستگی و عصبانیت می شود البته اگر در اتاق کوچک باشد .

سبز

سبز-رنگ زیبای جنگل های باشکوه است ، روانشناسان دریافته اند که رنگ سبز می تواند خلاقیت را بالا ببرد . آنها می گویند سبز با تفکر پیچیده و سطح بالا و همینطور آرامش ، تمرکز درونی و رفتار آرام همراه است.

سبز یکی از رنگهای اصلی طبیعت است که بیانگر رشد ، زاد و ولد ، بهار و تازه سازی است این حس مثبت یعنی خوشبختی ، سلامتی ، امیدواری ، این رنگ با زرد و آبی درست می شود ، رنگ سبز بین احساس و قضاوت است. همچنین بیانگر مهربانی ، اجتماعی بودن ، صبر و تنفر از تنهایی است .

زمانی که به رنگ سبز فکر می کنیم ، به طبیعت و رشد می اندیشیم ، پس عجیب نیست که با پیوند دادن رنگ سبز به رشد شخصی و حرفه ای خودمان ، این احساسات را به سوی خود جذب کنیم. از این رو ، پژوهشگران توصیه می کنند محیط کار را به رنگ سبز درآوریم ، چرا که این رنگ می تواند کارآیی کارکنان را بالا ببرد.

آبی روشن

آبی متضاد قرمز و دومین رنگی است که بیش از همه پس از قرمز مطالعه شده است . آبی روشن رنگ آرامش و تمرکز است . همچنین ثابت شده است آبی روشن می تواند فشار خون را پایین بیاورد ، رنگ آبی ما را بیاد دریا و آسمان می اندازد و با بسیاری از نظرات انتزاعی مثل اعتماد ، هوش ، صلح ، امنیت و ابدیت همراه است.

رنگ آبی فرد را تحریک به استراحت و سکوت می کند . چشم را خسته نمی کند بنابراین می توان آن را در فضاهای بزرگ بکار برد ، این رنگ موجب آرامش می شود و دمای بدن و حتی ضربان قلب را پایین می آورد .

آبی روشن رنگی است که آن را به آزادی و صلح ربط می دهیم . نماد جهانی صلح هم (که تقریباً در همۀ پرچم های روز جهانی صلح استفاده می شود) تصویر کبوتری سفید است که شاخه ای کوچک به منقار دارد و در پس زمینه ای به رنگ آبی روشن قرار گرفته است.

آبی تیره

آبی تیره تأثیر هایی مشابه رنگ آبی روشن دارد . این رنگ اعصاب را آرام می کند و علاوه بر آن ، چند اثر عجیب دیگر روی مغز و بدن دارد . بین رنگ های آبی تیره و افکار روشن رابطه ای پیدا شده است .

نیلی ( آبی تیره ) ذهن را قوی می کند چون محرک خیال بافی و بینش های منفی است و برای افراد افسرده خطرناک است اما بیانگر زیبایی ، راز و آگاهی است .

مطالعات بسیاری تأثیرات رنگ های آبی و قرمز را با هم مقایسه کرده اند ، زیرا به نظر می رسد این دو رنگ بر خلاف هم عمل می کنند. یک بررسی ویژه نشان می دهد اگر چه قرمز به انجام تکالیف مبتنی بر جزئیات (مانند بازیابی خاطرات) کمک می کند اما محیط های آبی موجب می شود افراد دو برابر زمانی که در معرض رنگ قرمز هستند ، “کارکرد خلاقانه” داشته باشند.

ارغوانی

ارغوانی یا بنفش رنگ عجیبی برای بررسی است. این رنگ ترکیبی از آبی و قرمز ، دو رنگ متضاد در نحوۀ تأثیرگذاری بر افراد است. رنگ ارغوانی اتاق ها را سردتر از آنچه که هست نشان می دهد ، درست مثل نارنجی که اتاق ها را گرم تر نشان می دهد .

بنفش ، نماد صبر و فروتنی است و از ترکیب قرمز و آبی بدست می آید و معنای متضادی دارد . خانمها و آقایانی که شخصیت تحریک پذیری دارند از این رنگ استفاده می کنند . از همین رو ارغوانی تأثیر برعکس بر ماهیچه ها دارد و به جای شل کردن ، آنها را منقبض می کند.

همچنین زنان معمولاً رنگ ارغوانی را در فهرست رنگ های مورد علاقۀ خود قرار می دهند، در حالی که مردان کمترین علاقه را به آن نشان می دهند.

صورتی

صورتی رنگ اصلی مخصوص دختر بچه ها و رنگ بی نهایت جالبی است . این رنگ تأثیر مستقیم و قابل اندازه گیری بر نحوۀ رفتار مردم دارد .

رنگ صورتی در واقع از ترکیب دو رنگ قرمز و سفید به دست می آید و جزو رنگ های گرم محسوب می شود. رنگ صورتی برای توصیف گل رز به کار می رود و مکمل آن ، رنگ سبز است .

در روانشناسی رنگ ، صورتی نشانه امید است. این رنگ مثبت ، الهام بخش احساسات گرم و آرامش بخش است ، حسی که همه چیز خوب خواهد بود.

سفید

تعجبی ندارد که سفید با فقدان تهاجم همراه است. با این حال مردانی که لباس سفید می پوشند جذاب تر به نظر می رسند . همچنین سفید رنگی است که ما را به یاد تمیزی و پاکی می اندازد . به همین دلیل هم کف و سقف بیشتر بیمارستان ها به رنگ سفید است.

پژوهشگران می گویند سفید می تواند ملال آور باشد. مکان هایی که فقط با رنگ سفید نقاشی شده است توجه ما را در مدت کمتری نسبت به محیط های رنگی جلب خود می کند و ما را مجبور می کند به افکار خود برگردیم و خود را از محیطی که در آن هستیم جدا کنیم.

سیاه

سیاه رنگی است که هر نوجوان مضطربی در استفاده از آن زیاده روی می کند تا از این راه تمام نگرانی های نوجوانی خود را نشان دهد . سیاه در واقع به معنی فقدان رنگ است . در کودکی از آن می ترسیم ، اما در بزرگسالی سیاه می پوشیم تا خود را باریک اندام تر نشان دهیم . به هر حال ، این رنگ به گونه ای جالب بر مغز ما تأثیر می گذارد که شاید متوجه آن نباشیم .

به نظر می رسد محیط های سیاه رنگ افراد را به نتایج مؤثر رهنمون می شوند و لباس سیاه سطح جذابیت زنان را بالا می برد و آنها را شیک تر نشان می دهد. با این حال ، جالب ترین تأثیر رنگ سیاه این است که می تواند شما را پرخاشگر تر کند.

انتهای پیام/