هوای سجزی ناسالم است
هوای سجزی ناسالم است
کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: امروز شاخص هوای شهر سجزی با شاخص ۱۶۰ ناسالم برای عموم شهروندان گزارش شده است.

به گزارش اخبار کوهپایه، محمود مزارع اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۶۴، جِی با شاخص ۱۶۹، خیابان‌های پروین و کاوه با شاخص ۱۵۲ و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۵۱ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی با اشاره به قطع بودن سه ایستگاه پایش در خیایان‌های باغ غدیر، انقلاب و دانشگاه اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه خیابان باهنر با میانگین ۱۳۴، استانداری با شاخص ۱۲۳، رودکی با شاخص ۱۱۰، رهنان با شاخص ۱۲۷، فرشادی با شاخص ۱۴۴، فیض با شاخص ۱۲۹، میرزا طاهر با ۱۱۴ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۴۰ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز شاخص هوای شهر سجزی با شاخص ۱۶۰ ناسالم برای عموم شهروندان و شاهین‌شهر با شاخص ۹۴ و در مبارکه با شاخص ۸۳ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما و مه صبحگاهی غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است و این شرایط تا پایان هفته ادامه دارد.

با توجه به تشدید و استمرار آلودگی هوا به شهروندان به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند بیماران قلبی و ریوی و کودکان کمتر از پنج سال توصیه می‌شود از تردد غیر ضروری در سطح شهر و ورزش در فضای باز در این مدت بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

انتهای پیام/