انواع تیپ های بدنی را بشناسید/ ورزش های مناسب با تیپ بدنی شما چیست؟
انواع تیپ های بدنی را بشناسید/ ورزش های مناسب با تیپ بدنی شما چیست؟
کارشناس حوزه ورزش در مورد انواع تیپ های بدن و ورزش ها و حرکت های مناسب با آن توضیحاتی داد.

سمیه الماسی در گفت و گو با خبرنگار اخبار کوهپایه پیرامون در مورد انواع تیپ های بدن و ورزش ها و حرکت های مناسب با آن، اظهار کرد: اینکه شما در کدام تیپ بدنی هستید و چگونه باید تمرین کنید، بسیار اهمیت دارد؛ شاید در مورد ۳ تیپ بدنی مختلف شنیده باشید، اما آیا می دانستید که تمرین با توجه به تیپ بدنی شما نیز مهم است؟

کارشناس حوزه ورزش گفت: نوع بدن شما عمدتًا ژنتیکی است، اما این بدان معنا نیست که شما در بند ژنتیک خود هستید؛ اگر هیکل صاف و باریک تری داشته باشید احتمالا هرگز تیپ ساعت ساعت شنی را نخواهید داشت، اما راه هایی وجود دارد که می توانید تمرین کنید تا بهترین استفاده را از تیپ بدنی خود و اندامی که دارید داشته باشید.

وی در مورد سه نوع تیپ بدن گفت: سه تیپ بدنی اکتومورف، مزومورف و اندومورف هستند؛ شما می توانید یک ایده خوب از این تیپ های بدن چگونه به نظر می رسند و در کجا مستعد ذخیره چربی یا ماهیچه هستند را داشته باشید.

الماسی ادامه داد: البته قرار نیست همه دقیقًا در یک نوع قرار بگیرند، اما ممکن است متوجه شوید که ویژگی هایی وجود دارد که در ظاهر شما غالب تر است. بیایید کمی بیشتر آن را تجزیه کنیم و در مورد هر نوع بدن با جزئیات بیشتر صحبت کنیم و همچنین در مورد نحوه نزدیک شدن به تمرینات قدرتی و کاردیو برای به حداکثر رساندن نتایج صحبت کنیم.

*تیپ اکتومورف

سمیه الماسی بیان کرد: اکتومورف به طور طبیعی بسیار لاغر است، باسن و شانه‌های باریک، چربی بدن بسیار کم و دستها و پاهای بسیار لاغری دارد؛ اکتومورف ممکن است جملاتی از این قبیل بگوید: «هرچقدر هم که بخورم، نمیتوانم به نظر وزن اضافه می شود» برخلاف تصور رایج، همه به دنبال کاهش وزن نیستند.

این کارشناس حوزه ورزش در مورد تمرینات قدرتی برای اکتومورف گفت: با وزنه های سنگین و استراحت زیاد در بین ست ها (۲-۳ دقیقه) و همچنین در بین
تمرینات (۵ دقیقه)تمرین کنید و فقط ۱-۲ عضو بدن را در روز تمرین دهید تا از مصرف بیش از حد کالری جلوگیری کنید.

وی افزود: ۵-۱۰ تکرار و ۶-۸ ست از هر تمرین را هدف گذاری کنید؛ در بین تمرینات به میزان کافی استراحت کنید و هرگز گروه عضلانی را که درد می کند تمرین ندهید.

*تمرین کاردیو برای اکتومورف

الماسی گفت: نیاز به تمرینات کاردیو برای این تیپ بسیار کم است.دوچرخه سواری با شدت متوسط و کم و پیاده روی سریع آنها را بیشتر به عنوان فعالیت های قلبی آرامش بخش برای کاهش استرس در نظر بگیرید.

*تیپ مزومورف

سمیه الماسی بیان کرد: مزومورف نوعی از تیپ بدنی بین اکتومورف و اندومورف است، آنها می توانند به راحتی عضله سازی کنند و از نظر ژنتیکی تیپ بدنی ایده آل برای بدنسازی هستند. آنها پاهای بسیار قوی، شانه های پهن و کمر باریکتری دارند، به طور کلی، چربی بدن آنها نیز بسیار کم است.

وی در مورد تمرینات قدرتی برای مزومورف عنوان کرد: هر چه تمرینات متنوع تر باشد، نتایج بهتری حاصل می شود، تمرین با وزنه سبک، متوسط و سنگین و همچنین تمرین با وزن بدن نیز مناسب این تیپ است؛ تمرینات پایه اسکوات، ددلیفت، پرس سینه، پرس شانه، و غیره با وزنه های سنگین و به دنبال آن تمرینات ایزوله با وزنه های متوسط/سبک مناسب است.

این کارشناس حوزه ورزش بیان کرد: برای اکثر تمرینات ۸-۱۲ تکرار را هدف قرار دهید. وقتی صحبت از تمرین پا به میان میآید، میتوانید وزنه های بسیار سنگین را با حدود شش تکرار و وزنه‌های بسیار سبک یا بدون وزنه در حدود ۲۵ تا ۳۰ تکرار برای سه تا پنج ست اضافه کنید.

وی افزود: هر فعالیت تمرین قدرتی دیگری را که فکر می کنید سرگرم کننده است و می خواهید آن را امتحان کنید، مانند تمرین با باند مقاومتی را اضافه کنید.

وی در مورد تمرینات کاردیو برای مزومورف افزود: ۳ روز در هفته تمرین هوازی به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه می تواند انجام شود.

*تیپ اندومورف

سمیه الماسی خاطرنشان کرد: تیپ بدنی اندومورف گردتر و گلابی شکل است، آنها تمایل دارند چربی بدن بیشتری را در کل بدن، به ویژه در پاها و بازوها ذخیره کنند؛ عضله سازی برای اندومورف بسیار سخت تر و افزایش وزن بسیار آسان تر است. با این حال، همانطور که قبلاً ذکر شد، نمی توانید روی مبل بنشینید و ژنتیک خود را مقصر بدانید! شما می توانید برای بدنی که دارید سپاسگزار باشید و برای تناسب اندام تر و سالم تر شدن تلاش کنید – فقط ممکن است کمی زمان و تلاش بیشتری نسبت به مزومورف طول بکشد.

این کارشناس حوزه ورزش در مورد تمرینات قدرتی برای اندومورف بیان کرد: تمرینات کل بدن با حرکات ترکیبی برای سوزاندن بیشترین کالری. این می تواند ترکیبی از تمرین وزن بدن با برنامه و همچنین وزنه برداری متوسط باشد. به طور کلی تمرینات میتواند بر روی هر نوعی از تیپ بدنی موثر باشد البته که میزان پاسخگویی هر نوع بدنی به تمرینات نیز بسته به ژنتیک هر فرد متفاوت است.
انتهای پیام/