نحوه تاثیر تمرینات بر مولفه های آمادگی جسمانی
نحوه تاثیر تمرینات بر مولفه های آمادگی جسمانی
کارشناس حوزه ورزش گفت: به طور کلی، دستیابی به سطح مناسب تناسب اندام در هر پنج دسته برای سلامتی ضروری است؛ استقامت قلبی تنفسی این جزء از تناسب اندام متکی بر عملکرد مناسب قلب، ریه ها و رگ های خونی شما برای انتقال اکسیژن به بافت ها و انتقال مواد زائد متابولیک است.

سمیه الماسی در گفت و گو با خبرنگار اخبار کوهپایه اظهار کرد: هنگام برنامه ریزی یک برنامه تمرینی جامع، مهم است که پنج مؤلفه آمادگی جسمانی و نحوه تأثیر تمرینات بر آنها را درک کنید؛ این مولفه ها استقامت قلبی تنفسی، قدرت عضلانی، استقامت عضلانی، انعطاف پذیری و ترکیب بدن هستند.

کارشناس حوزه ورزش گفت: به طور کلی، دستیابی به سطح مناسب تناسب اندام در هر پنج دسته برای سلامتی ضروری است؛ استقامت قلبی تنفسی این جزء از تناسب اندام متکی بر عملکرد مناسب قلب، ریه ها و رگ های خونی شما برای انتقال اکسیژن به بافت ها و انتقال مواد زائد متابولیک است.

وی افزود: فعالیت بدنی که تمرینات برای استقامت قلبی تنفسی بر حرکات تکراری، پویا و طولانی مدت با استفاده از گروه های عضلانی اصلی تمرکزدارد، هنگامی که در حال دویدن، دوچرخه سواری، شنا، و پیاده روی هستید، این جزء را بهبود می بخشید.

* تناسب اندام عضلانی

الماسی بیان کرد: در حالی که پنج مؤلفه تناسب اندام وجود دارد، قدرت عضلانی و استقامت عضلانی می توانند زیر یک چتر از تناسب اندام عضلانی قرار گیرند، هر دوی این مؤلفه ها بر آموزش سیستم عصبی عضلانی شما تمرکز دارند، اما به روش های مختلف.
سمیه الماسی خاطرنشان کرد: قدرت عضلانی به حداکثر نیرویی که یک عضله می تواند در یک زمان تولید کند اشاره دارد که به آن حداکثر یک تکرار نیز گفته می شود، می توانید با بلند کردن وزنه های سنگین برای چند بار تکرار، عضلات خود را قوی تر کنید.

وی با بیان اینکه تمرینات مشترک که بر قدرت عضلانی تمرکز دارند  اسکات با بار، پرس پا و پرس نیمکت است، ادامه داد: استقامت عضلانی توانایی یک عضله برای مقاومت در برابر خستگی در حالی که مقدار حداکثر بار را تحمل می کند است این معیاری است برای مدت زمانی که یک عضله می تواند یک انقباض طولانی مدت یا نیرویی که اعمال می شود تا عضله انقباضات مکرر را تحمل کند.

این کارشناس حوزه ورزش گفت: تمرین برای استقامت عضلانی مستلزم انجام بسیاری از تکرارها با وزنه کمتری است که برای قدرت عضلانی استفاده می کنید. برخی از تمرینات متداول که استقامت عضلانی را ارزیابی می کنند عبارتند از فشار، دراز و نشست و کشش – که همگی تا آستانه خستگی انجام می شوند
سمیه الماسی در ادامه بیان کرد: حتی اگر به طور خاص برای قدرت یا استقامت عضلانی تمرین نمی کنید، باز هم برای برخی فعالیت های زندگی روزمره بسیار مهم هستند، برای مثال، هنگام بلند کردن جعبه ها و جابجایی اثاثیه باید از قدرت عضلانی استفاده کرد.

وی افزود: در این بین ماهیچه های پای شما باید استقامت کافی برای راه رفتن در مسافت های طولانی را داشته باشند، حتی ماهیچه های مرکزی بدن شما باید “فعال” بمانند تا در هنگام نشستن و ایستادن از وضعیت شما حمایت کنند.

*انعطاف پذیری

الماسی خاطرنشان کرد: انعطاف پذیری توانایی مفاصل شما برای حرکت در یک دامنه حرکتی است، این جزء از تناسب اندام به جلوگیری از عدم تعادل عضلانی کمک می کند و به شما امکان می دهد به راحتی حرکت کنید.

وی بیان کرد: دو روش متداول برای بهبود انعطاف پذیری، کشش ایستا (حفظ کشش برای ۳۰-۶۰ ثانیه) و کشش پویا (حفظ کشش برای چند ثانیه و تکرار برای چندین تکرار) است.

این کارشناس حوزه ورزش خاطرنشان کرد: پاسخ ضربان قلب شما با نوع تمرین انعطاف پذیری که انجام می دهید متفاوت است. به طور کلی ضربان قلب شما کمی بالاتر از مقدار استراحت شما خواهد بود.

*ترکیب بدن
وی بیان کرد: آخرین جزء آمادگی جسمانی، ترکیب بدن، که به نسبت توده چربی به توده بدون چربی مانند ماهیچه، استخوان، اندام ها و غیره در بدن شما اشاره دارد، سلامت کلی به طور کلی زمانی بهبود می یابد که مقدار توده چربی کمتر یا درصد چربی بدن منعکس کننده درصد چربی کمتر و مقدار توده عضلانی بدون چربی بیشتری داشته باشید.

کارشناس حوزه ورزش گفت: اهمیت فعالیت بدنی به عنوان بخش مکمل یک زندگی سالم گسترش یافته و شواهد علمی از فواید سلامت بخش تمرین و ورزش در حال افزایش است؛ دانستن این پارامترها در کسب آمادگی جسمانی می تواند بسیار حایز اهمت باشد و در نتیجه مورد نظر نیز بدون شک تایر گذار است.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی جسمانی در بدن انسان به‌عنوان یکی از فاکتورهای اصلی و اساسی در سرعت و مهارت برای انجام تمرینات ورزشی نیز است. هرچه آمادگی بدنی و قدرت بالایی داشته باشیم، می‌توانیم مهارت‌های روزمره خود را نیز افزایش دهیم

انتهای پیام/