معدن گچ قانونی در شرق اصفهان نداریم
معدن گچ قانونی در شرق اصفهان نداریم
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه معدن گچ قانونی در شرق اصفهان نداریم، گفت:۴۵۰ هکتار از اراضی تخریب شده توسط معادن در سجزی با کاشت نهال و بذر بازسازی شده است.

به گزارش اخبار کوهپایه؛ محمدعلی کاظمی گفت: معادن گچ، خاک رس و شن و ماسه با توجه به اینکه طی بیش از ۳۰ سال فعالیت در دشت سجزی تخریب بسیار زیادی داشتند با پیگیری‌ها و همکاری ادارت منابع طبیعی، محیط زیست و صمت خوشبختانه اواخر سال ۱۳۹۹ تعطیل شدند و اکنون معادن گچ قانونی در شرق اصفهان نداریم.

وی با بیان اینکه در شرق اصفهان و مناطق کویری استان، قاچاق و برداشت غیرمجاز خاک اتفاق می‌افتد، افزود: با وجود تعطیلی معادن گچ و کوره‌های آجرپزی اما کوره‌هایی که اکنون فعالیت می‌کنند برای تأمین ماده معدنی خود، غیرمجاز خاک برداشت می‌کنند و حتی در برخی معادن دارای مجوز استان نیز این تخلف مشاهده می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه یگان حفاظت این نهاد تاکنون شماری از خودروها را که از اراضی ملی در سجزی، محمدآباد و مزرعه شور غیرمجاز خاک برداشت می‌کردند، شناسایی و متوقف کرده است، ابراز داشت: مردم نیز هرگونه تخلف در این زمینه را با شماره گیری ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی استان برای پیگیری، گزارش کنند.

کاظمی با اشاره به اینکه بخشی از برداشت‌های غیرمجاز خاک نیز در اراضی کشاورزی استان اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: با توجه به کم آبی و خشک شدن چاه‌های آب، برخی کشاورزان اجازه می‌دهند خاک اراضی و مستثنیاتشان را برداشت کنند که این امر از نظر سازمان جهاد کشاورزی نیز تغییر کاربری و تخریب اراضی محسوب می‌شود و غیر مجاز است اما در بخشی از اراضی کشاورزی استان این معضل را شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این شرایط بر تشدید آلودگی هوای شهر اصفهان تأثیر گذار است، محل استقرار و فعالیت معادن براساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی باید مکان یابی شود، از این رو ما نیز اعلام آمادگی کردیم که گروه آمایش سرزمین، هر نقطه‌ای در اراضی ملی را که خارج از شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان، شناسایی و تأیید کنند برای انتقال معادن گچ و آجر در اختیار آنان قرار دهیم.

بازسازی ۹۲۰ هکتار از اراضی سجزی با مشارکت معدن داران در دستور کار است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: برای تشویق معدن داران برای کاهش آلایندگی و تغییر کاربری اراضی به کاربری پاک زمین، در سال‌های گذشته ۴۵۰ هکتار از اراضی معادن تخریب شده در منطقه سجزی را با کاشت گونه‌های مناسب بازسازی و تثبیت کردیم.

کاظمی اضافه کرد: سال جاری نیز ۹۲۰ هکتار از اراضی دشت سجزی با مشارکت انجمن صنفی کوره داران شرق اصفهان، نهال کاری و تثبیت می‌شود.

پیگیری پرونده تالاب‌خواری معدن نمک جرقویه

وی همچنین درباره آخرین وضعیت پرونده زمین خواری در تالاب گاوخونی نیز گفت: معدن قدیمی نمک حسن آباد جرقویه در کویر خارا به دلیل نبود نظارت در سال‌های گذشته اقدام به ایجاد جاده و معابر ورودی و خروجی در مسیر منتهی به این معدن کرده بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه خود معدن دارای مجوز است، ابراز داشت: تصرفات غیرقانونی معدن نمک حسن آباد در تالاب گاوخونی بالغ بر یکهزار هکتاراست که پس از بررسی پرونده آن تشکیل و به محاکم قضائی ارسال شده و اکنون در حال رسیدگی است.

انتهای پیام/