فعالیت ۸۵ تیم دامپزشکی اصفهان در روز عید سعید قربان
فعالیت ۸۵ تیم دامپزشکی اصفهان در روز عید سعید قربان
معاون سلامت دامپزشکی استان اصفهان گفت: دامپزشکی در ۲۷ شهرستان فعالیت دارد و برای عید سعید قربان ۸۵ تیم ثابت و سیار را مهیا کرده که ۴۶ تیم ثابت و ۳۹ تیم سیار هستند. در این تیم ۴۶ دامپزشک، ۷۱ نفر بازرس گوشت سالم و ۳۸ ناظر شرعی فعالیت می‌کند.

علیرضا ادیبان در گفت و گو با خبرنگار اخبار کوهپایه اظهار کرد: طبق قانون کشتار دام غیر از محیط کشتارگاه ممنوع است و گاهی جرم حساب می‌شود، اما قانون اجازه داده مردم عید قربان در خانه‌ها هم دام را ذبح کنند.

معاون سلامت دامپزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه در عید سعید قربان مردم براساس رسوم گذشته دام‌هایی را ذبح می‌کنند، تصریح کرد: مردم می توانند  نذورات  و قربانی های خود را در ۲۹ کشتارگاه فعال که از ساعت هفت تا ۱۳ فعالیت خواهند داشت، انجام دهند.
وی ادامه داد: در کنار این کشتارگاه ها سایت هایی هم در شهرستان های استان برای تسهیل در این امر در نظر گرفته شده است که مردم می توانتد در این زمینه از آن استفاده کنند.

ادیبان بیان کرد: دامپزشکی در ۲۷ شهرستان فعالیت دارد و برای عید سعید قربان ۸۵ تیم ثابت و سیار را مهیا کرده که ۴۶ تیم ثابت و ۳۹ تیم سیار هستند. در این تیم ۴۶ دامپزشک، ۷۱ نفر بازرس گوشت سالم و ۳۸ ناظر شرعی فعالیت می‌کند.
ادیبان در ادامه با اشاره به بروز مواردی از بیماری تب کریمه کنگو گفت: مردم باید در این زمینه نکات ایمنی و مراقبتی را رعایت کنند و همچنین قبل از مصرف گوشت  ۲۴ تا ۴۸ ساعت ان را در دمای صفر تا چهار درجه نگهداری کنند.

*نظارت ۳۸ ناظر  ذبح شرعی

در این زمینه حجت الاسلام احمد رضا کیانی در گفت وگو با خبرنگار اخبار کوهپایه اظهار کرد: در روز عید قربان توسط ۳۸ ناظر ذبح شرعی در کل استان اصفهان نظارت بر کل قربانی ها انجام می شود.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی استان اصفهان بیان کرد:  این ناظران شرعی همه از طلاب حوزه علمیه هستند و آموزش های لازم را دیده  و بر روند ذبح نظارت می کنند.
وی با تاکید بر اینکه مردم ذبح های خود را توسط افراد ماهر انجام دهند و خودشان ناظر ذبح باشند، گفت:  در هنگام ذبح باید حتما حیوان  رو به قبله باشد، مستحب است حیوان آب بخورد، واجب است بسم الله الرحمن الرحیم گفته شود و نکته خیلی مهم اینکه چهار رگ اصلی، رگ هوا رگ غذا  و دو رگ خونی قطع شود، اگر یکی از این چهار رگ، حتی نصف آن هم قطع نشود این لاشه حرام می شود،  جنس چاقو باید آهن  و ذابح باید مسلمان باشد.

یست مراکز موقت عرضه دام زنده و کشتار ویژه عید سعید قربان در استان اصفهان

انتهای پیام/