مراحل ثبت ملی حصار تاریخی شهر کوهپایه در دست اقدام/ درخواست مرمت برای سرتاسر بنا انجام شده است
مراحل ثبت ملی حصار تاریخی شهر کوهپایه در دست اقدام/ درخواست مرمت برای سرتاسر بنا انجام شده است
سرپرست اداره میراث فرهنگی گردشگری، وصنایع دستی شهرستان کوهپایه گفت: در سال ۱۳۹۶ قسمتی از حصار توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان مرمت و بازسازی شده و طی دوسالی که دفتر نمایندگی میراث، گردشگری وصنایع دستی شهرستان کوهپایه افتتاح شده مراحل ثبت ملی این اثر تاریخی در دست اقدام قرار گرفته است.

سعید ملکیان در گفت و گو با خبرنگار اخبار کوهپایه اظهار کرد: حصار تاریخی شهر کوهپایه یکی از باارزش‌ترین بناهای باقی مانده محور تاریخی شهرستان کوهپایه از دوران پیش از اسلام (عصر ساسانیان ) است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی گردشگری، وصنایع دستی شهرستان کوهپایه ادامه داد: که هم اینک از این حصار تاریخی حدود یک کیلومتر باقی مانده است.

وی افزود: این دیوار از خشت خام ساخته شده و بر اساس نظر کارشناسان میراث فرهنگی متعلق به دوران ساسانیان است.

ملکیان عنوان کرد: هر چند در طول ادوار گذشته بخش هایی از آن به طور کامل ویران شده و بخش های باقیمانده نیز بر اثر نفوذ تدریجی آب و سایر عوامل طبیعی نیاز به مرمت اساسی دارد.

سعید ملکیان خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶ قسمتی از حصار توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان مرمت و بازسازی شده و طی دوسالی که دفتر نمایندگی میراث، گردشگری وصنایع دستی شهرستان کوهپایه افتتاح شده مراحل ثبت ملی این اثر تاریخی در دست اقدام قرار گرفته است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی گردشگری، وصنایع دستی شهرستان کوهپایه بیان کرد: همچنین درخواست اعتبار مرمت سرتاسر بنا انجام شده و  به محض اینکه تامین اعتبار شود مراحل مرمت این بنای ارزشمند انجام می گیرد.

ملکیان تاکید کرد:  تا کنون هیچ گونه تعرضی به این بنای ارزشمند نشده است و با چند مورد که تفکیک، درخواست ثبت سند مالکیت، حفاری غیر مجاز  اطراف حصار داشتند برخورد قانونی صورت گرفته است.

سعید ملکیان گفت: دفتر نمایندگی میراث فرهنگی گردشگری وصنایع دستی شهرستان کوهپایه با شماره تماس ۰۳۱۴۶۶۹۱۲۱۷ دروقت اداری و شماره تماس ۰۹۱۳۱۶۸۳۳۰۴ غیر از وقت اداری به صورت شبانه روز پاسخگوی شکایات مردمی در خصوص تعرض به کلیه اماکن و بناهای تاریخی در سطح شهرستان کوهپایه است.

انتهای پیام/