نکاتی که باید برای تهیه کفش و لباس مناسب برای ورزش مد نظر قرار دهیم
نکاتی که باید برای تهیه کفش و لباس مناسب برای ورزش مد نظر قرار دهیم
کارشناس حوزه ورزش در مورد ملزومات استاندارد برای انجام ورزش توضیحاتی داد.

سمیه الماسی در گفت و گو با خبرنگار اخبار کوهپایه اظهار کرد: انتخاب لباس و کفش مناسب برای ورزش و فعالیت بدنی که قصد انجام آن را دارید مهم است، مطمئن شوید که لباس‌ها و کفش‌های شما هم راحت و ایمن هستند تا تحرک داشته باشید.

*تهیه کفش مناسب

کارشناس حوزه ورزش تصریح کرد: کفش هایی را انتخاب کنید که برای نوع فعالیت بدنی که می خواهید انجام دهید ساخته شده اند به دنبال کفش هایی با کفی صاف و بدون لغزش، همراه با ساپورت پاشنه خوب، فضای کافی برای انگشتان پا و قوس بالشتکی نه خیلی بلند و نه خیلی ضخیم باشید؛ اطمینان حاصل کنید که کفش ها مناسب هستند و حمایت مناسبی برای پاهای شما ایجاد می کنند.

وی افزود: کفش های خود را به طور مرتب چک کنید و زمانی که فرسوده شدند آنها را تعویض کنید، هنگامی که آج فرسوده شده است به کفش جدید نیاز دارید؛ پاهای شما پس از فعالیت احساس خستگی می کنند، یا ساق پا، زانو یا باسن شما بعد از فعالیت درد می کند نشانه ای از نیاز به تعویض کفش است.

الماسی عنوان کرد: لباس‌ها و کفش‌های مناسب می‌توانند متناسب با استایل فردی شما باشند، پوشیدن لباس های ورزشی که دوست دارید می تواند انگیزه خوبی باشد برای ادامه دادن به فعالیت باشد.

*انتخاب لباس مناسب

سمیه الماسی عنوان کرد: لباس هایی را انتخاب کنید که با فعالیت شما سازگار باشد، لباس گشاد برای بسکتبال مناسب است، اما شاید برای یوگا نه؛ مطمئن شوید که لباس های ورزشی شما راحت هستند و به شما اجازه می دهند به راحتی حرکت کنید.
وی افزود: در هوای سرد، لایه‌هایی مانند ژاکت یا تاپ را روی تی‌شرت بپوشید تا بتوانید هنگام گرم شدن، بخش های اضافی را جدا کنید؛ لباس هایی بپوشید که اجازه می دهد هوا در گردش باشد و رطوبت تبخیر شود.

*تاثیر ورزش بر خواب

‎کارشناس حوزه ورزش گفت: ورزش در واقع به شما کمک می‌کند سریع‌تر به خواب بروید و کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد، «اما هنوز در مورد اینکه چه زمانی از روز باید ورزش کنید، بحث‌هایی وجود دارد. من مردم را تشویق می‌کنم که به بدن‌شان گوش دهند تا ببینند هنگام ورزش چقدر خوب می‌خوابند.»

وی در مورد اینکه چگونه ورزش می تواند به خواب شما کمک کند، عنوان کرد: محققان به طور کامل درک نمی کنند که چگونه فعالیت بدنی باعث بهبود خواب می شود. «ممکن است هرگز نتوانیم مکانیسمی را که چگونگی ارتباط این دو را توضیح می‌دهد مشخص کنیم.

الماسی ادامه داد: با این حال، ما می دانیم که ورزش هوازی متوسط ​​خواب موج آهسته را افزایش می دهد، خواب موج آهسته به خواب عمیق اشاره دارد که در آن مغز و بدن فرصتی برای جوان سازی دارند؛  ورزش همچنین می‌تواند به تثبیت خلق و خوی شما و کاهش فشار ذهن کمک کند، «فرایند شناختی که برای انتقال طبیعی به خواب مهم است».

*ورزش چگونه بر ذهن تأثیر می گذارد؟

الماسی بیان کرد: در برخی از افراد ممکن است ورزش کردن در نزدیکی زمان خواب آنها را در شب بیدار نگه می‌دارد؛ ورزش هوازی باعث ترشح اندورفین در بدن می شود. این مواد شیمیایی می توانند سطحی از فعالیت در مغز ایجاد کنند که برخی افراد را بیدار نگه می دارد. این افراد باید حداقل ۱ تا ۲ ساعت قبل از رفتن به رختخواب ورزش کنند و به سطح اندورفین برای شستشو و “زمان کاهش ان را به مغز بدهند”.

سمیه الماسی ادامه داد: ورزش همچنین دمای مرکزی بدن شما را افزایش می دهد، «تأثیر ورزش در برخی افراد مانند گرفتن دوش آب گرم است که صبح‌ها شما را از خواب بیدار می‌کند؛ افزایش دمای مرکزی بدن به ساعت بدن سیگنال می دهد که زمان بیداری فرا رسیده است، پس از حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه، دمای مرکزی بدن شروع به کاهش می کند؛ کاهش به تسهیل خواب آلودگی کمک می کند.

وی عنون کرد: علی رغم این پاسخ‌های بیولوژیکی به ورزش، افراد دیگر متوجه می‌شوند که زمانی از روز که ورزش می‌کنند تفاوتی ایجاد نمی‌کند، اگرچه فعالیت در اوایل صبح باشد یا نزدیک به زمان خواب، هر دو مزایایی را برای خواب خوب به همراه خواهد داشت بدن خود را بشناسید و خودتان را بشناسید؛ پزشکان قطعاً از شما می‌خواهند که ورزش کنید، اما وقتی این کار را انجام دهید که برنامه‌ریزی شده باشد».

الماسی اذعان کرد: افرادی که حتی حداقل ۳۰ دقیقه ورزش هوازی متوسط ​​انجام می دهند میتوانند در همان شب تفاوت را در کیفیت خواب خود مشاهده کنند.«معمولاً نیازی به گذشت ماه‌ها یا سال‌ها نیست تا تاثیر انرا بر خواب مشاهده کنید و نیازی نیست بیماران احساس کنند که باید برای ماراتن تمرین کنند تا خواب بهتری داشته باشند.

وی بیان کرد: علاوه بر این، در حالی که بسیاری از مطالعات بر روی فعالیت هوازی و خواب تمرکز دارند، انتخاب تمرینی که دوست دارید به شما کمک می‌کند به آن ادامه دهید؛ برای مثال، ورزش‌های قدرتی یا یک کلاس یوگا فعال می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و به ایجاد فرآیندهای بیولوژیکی در مغز و بدن کمک کند که به خواب با کیفیت‌تر کمک می‌کند.

انتهای پیام/