ذخیره سد زاینده‌رود به ۱۳۵ میلیون مترمکعب رسید
ذخیره سد زاینده‌رود به ۱۳۵ میلیون مترمکعب رسید
مدیر سد زاینده رود اصفهان با اشاره به اینکه ذخیره سد زاینده‌رود امروز به 135 میلیون مترمکعب رسید، گفت: ورودی به سد هم اکنون 17.13 مترمکعب بر ثانیه و خروجی از آن 14.71 مترمکعب بر ثانیه است.

به گزارش اخبار کوهپایه، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان، سید مجتبی موسوی نایینی اظهار کرد: ورودی به سد زاینده رود از ابتدای سال آبی تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش دارد و نسبت به مدت مشابه بلند مدت ۴۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: حجم آب خروجی از این سد مخزنی از ابتدای سال آبی تاکنون ۶۹٫۲ میلیون مترمکعب است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۷۴٫۲۳ میلیون مترمکعب و در مشابه بلندمدت یک صد و ۳۰ میلیون مترمکعب بوده است.

موسوی نایینی با اشاره به اینکه خروجی از سد زاینده رود امسال نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: خروجی سد در مقایسه با مدت مشابه بلند مدت ۴۷ درصد کاهش نشان دارد.

وی با بیان اینکه ذخیره سد زاینده رود در سال گذشته چنین روزی ۱۷۷٫۲۳ میلیون مترمکعب و در بلند مدت مشابه ۶۴۰٫۹۷ میلیون مترمکعب بوده است، خاطرنشان کرد: ذخیره فعلی سد زاینده رود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد و نسبت به بلند مدت ۷۹ درصد کاهش دارد.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه‌های زاینده‌رود و کوهرنگ با بیان اینکه ۱۱ درصد از ظرفیت سد زاینده رود هم اکنون پر است، اضافه کرد: در حال حاضر ۸۹ درصد سد خالی است.

موسوی نایینی بر مدیریت مصرف در همه بخش‌ها اعم از شرب و بهداشت و صنعت تاکید کرد.

سد زاینده رود با ظرفیت اسمی یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون مترمکعب به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است. این سد  دو قوسی شکل که سال ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

انتهای پیام/