افرادی که زانو درد دارند، چگونه ورزش کنند؟
افرادی که زانو درد دارند، چگونه ورزش کنند؟
کارشناس حوزه ورزش در مورد ورزش کردن برای افرادی که زانو درد دارند، گفت: پیاده روی کن پیاده روی متوسط برای افراد مبتلا به زانو درد توصیه می شود زیرا این یک فعالیت کم تاثیر است، اگر مفاصل شما دردناک و سفت هستند، به آرامی شروع کنید و تا 20 دقیقه در روز پیاده روی کنید؛ به‌علاوه، پیاده‌روی روزانه به کاهش وزن کمک می‌کند – یک امتیاز دیگر زیرا حمل وزن اضافی به زانوها فشار وارد می‌کند

سمیه الماسی در گفت و گو با خبرنگار اخبار کوهپایه اظهار کرد: اگر زانو درد دارید، ورزش ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد؛ متخصصان می گویند در واقع، تنها ۱۳ درصد از مردان و ۸ درصد از زنان مبتلا به آرتروز زانو حداقل مقدار توصیه شده ورزش هفتگی را دریافت می کنند، اما ورزش می تواند بهترین کاری باشد که می توانید برای زانوهای خود انجام دهید.

کارشناس حوزه ورزش با بیان اینکه «ورزش درمان خوبی برای زانو درد است، گفت: اما باید نوع ورزش مناسبی باشد؛ زانوها درورزش های پر فشار یا زیاده روی در آن در طول تمرین می تواند درد زانو شما را بدتر کند، اما با رعایت بایدها و نبایدهایی برای ورزش با زانو درد به راحتی می توان از مشکلات جلوگیری کرد.

وی با تاکید بر اینکه ورزش را در آب انجام دهید، گفت: اگر نگران این هستید که ورزش برای زانوهایتان خیلی سخت باشد، ابتدا سعی کنید در آب ورزش کنید، شناور بودن در آب بار را از روی زانوهای شما برداشته و به شما این امکان را می‌دهد تا با درد و فشار کمتری روی مفاصل خود ورزش کنید.

وی یکی دیگر از نکات برای افرادی که زانو درد دارند را اینگونه تشریح کرد: در فعالیت های پرتنش برای زانو شرکت نکنید، بسکتبال، تنیس، راکتبال، اسکواش، فوتبال و فوتبال برای زانوها سخت هستند زیرا شامل شروع، توقف و چرخش ناگهانی و همچنین پریدن (و فرود آمدن) می شوند؛ اگر زانو درد دارید از هر نوع ورزشی که شامل پریدن است خودداری کنید.

الماسی ادامه داد: پیاده روی کن پیاده روی متوسط برای افراد مبتلا به زانو درد توصیه می شود زیرا این یک فعالیت کم تاثیر است، اگر مفاصل شما دردناک و سفت هستند، به آرامی شروع کنید و تا ۲۰ دقیقه در روز پیاده روی کنید؛ به‌علاوه، پیاده‌روی روزانه به کاهش وزن کمک می‌کند – یک امتیاز دیگر زیرا حمل وزن اضافی به زانوها فشار وارد می‌کند.

وی افزود: افرادی که زانودرد دارند نباید روی سطوح سخت ورزش کنند؛ راه رفتن یا دویدن روی بتن یا آسفالت زمانی که از درد زانو رنج می برید ایده بدی است زیرا این سطوح هیچ ضربه ای را جذب نمی کنند مسیرهای خاکی و چمن گزینه خوب دیگری است زیرا ضربه را جذب می کند، اما ناهموار هستند؛ اگر چمن و خاک جذاب به نظر نمی رسند، در داخل خانه قدم بزنید. تردمیل‌ها ثابت‌سطوح و جذب ضربه بسیار خوبی دارند.

الماسی ادامه داد: دوچرخه‌های ثابت و دستگاه‌های بیضوی (تقاطعی بین پله‌نوردی و دوچرخه) به شما این امکان را می‌دهند که بدون فشار به مفاصل زانو، یک تمرین هوازی خوب داشته باشید دوچرخه‌های ثابت خوابیده حتی بهتر هستند، زیرا هنگام ورزش درست نمی‌نشینید، که وزن بیشتری را از روی مفاصل زانو می‌گیرد.

این کارشناس حوزه ورزش به کسانی که زانو درد داند برای ورزش توصیه کرد زانوها را بیش از حد خم نکنید و بیان کرد: همچنین از انجام اسکات کامل و پرس پا خودداری کنید، این تمرینات قدرتی اغلب مستلزم خم کردن زانوها بیش از ۹۰ درجه است که فشار بیش از حد بر زانوها وارد می‌کند.

سمیه الماسی عنوان کرد: عضلات را تقویت کنید مانند زانوبند طبیعی، عضلات قوی تر به جبران ضعف تاندون ها، رباط ها و مفاصل ضعیف یا آسیب دیده کمک می کند. عضلات چهارسر ران و همسترینگ دو گروه عضلانی اصلی هستند که از زانو حمایت می کنند. برای تقویت عضلات چهارسر ران، بالا بردن مستقیم پارا انجام دهید و برای کمک به تقویت عضلات همسترینگ به سمت عقب راه بروید.

وی همچنین با تاکیر بر اینکه در تمرین و ورزش زیاده روی نکنید، اذعان کرد: وقتی ماهیچه‌ها خسته می‌شوند، نمی‌توانند آنقدر شوک را جذب کنند،و فشار بیشتری به زانو وارد می‌شود، برنامه ورزشی خود را به آرامی شروع کنید و مطمئن شوید که هر روز تمرینات خود را تغییر می دهید تا از آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد مانند تاندونیت جلوگیری کنید، به عنوان مثال، پیاده روی و شنا متناوب را در نظر بگیرید.

الماسی خاطرنشان کرد: گرم کردن و کشش را انجام دهید؛ عضلات گرم و انعطاف پذیر به این راحتی آسیب نمی بینند. چند دقیقه قبل از تمرین به کشش عضلات چهارسر ران و همسترینگ اختصاص دهید. سپس با پنج دقیقه پیاده روی آهسته قبل از ورود به استخر یا رکاب زدن با دوچرخه ثابت شروع کنید. این تمرینات همچنین ضربان قلب و تنفس شما را به آرامی افزایش می دهد که برای تناسب اندام کلی مفید است.

این کارشناس حوزه ورزش گفت: اگرچه درد زانو ممکن است مانعی برای برخی از ورزش ها ایجاد کند، اما بسیاری از انواع ورزش روی مفاصل آسان است و باعث می شود زانوهای شما احساس بهتری داشته باشند. بیشتر افراد مبتلا به آرتریت و سایر انواع زانو درد به اندازه کافی ورزش نمی کنند. “ورزش منظم می تواند به کاهش درد زانو، بهبود عملکرد مفاصل و بهبود سلامت کلی کمک کند.” اگر مطمئن نیستید که برای درد خاص زانو خود چه نوع تمرینی را باید انجام دهید، با پزشک خود مشورت کنید یا با یک فیزیوتراپیست کار کنید.

انتهای پیام/