تشریح انتظارات استان اصفهان از سطح ملی برای کنترل آلودگی هوا/ هشدار استاندار اصفهان نسبت به پیامدهای عدم توجه به غول خفته گاوخونی
تشریح انتظارات استان اصفهان از سطح ملی برای کنترل آلودگی هوا/ هشدار استاندار اصفهان نسبت به پیامدهای عدم توجه به غول خفته گاوخونی
استاندار اصفهان گفت: هشدار ما برای توجه به غول خفته تالاب گاوخونی است تا سهم حقابه این تالاب با جدیت در نظر گرفته شود و به منشأ انتشار آلودگی تبدیل نشود.

به گزارش اخبارکوهپایه به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان، شامگاه سه‌شنبه پنجم دی‌ماه، در قرارگاه مقابله با آلودگی هوای اصفهان که با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور و سایر مدیران کل مرتبط برگزار شد، یکی از مهمترین دغدغه‌های استان را آلودگی هوا دانست و اظهار کرد: مکرراً وضعیت آلودگی هوای اصفهان را در سطح ملی مطرح کرده‌ایم و در این راستا میزبان رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر کشور بودیم و جلسات مکرری در این خصوص برگزار شده است.
وی ادامه داد: ماحصل جلسات مصوباتی به دستگاه‌های ملی ابلاغ شده که متاسفانه به طور کامل اجرایی نشده است.
استاندار اصفهان ضمن اشاره به محدودیت تأمین گاز مجموعه‌های تولید کننده انرژی در استان، عنوان کرد: در سال جاری و تاکنون با همکاری‌هایی که میان مجموعه استانداری و دولت بود عدم مازوت سوزی در اصفهان مدیریت شد اما درصورت این اتفاق، شرایط برای اصفهان ناگوار خواهد شد.
مرتضوی خاطرنشان کرد: استان اصفهان وضعیت بغرنجی را درخصوص آلودگی هوا دارد و امکان استفاده از سوخت مازوت در اصفهان نیست، طبق مطالعات یکی از مجموعه‌ها روزانه ۳۰۰ تن گاز گوگرد بر اصفهان تحمیل می‌کند که این موضوع پذیرفتنی نیست.
وی اظهار کرد: اگر تصمیم گیری درخصوص سبد انرژی استان، واردات اتوبوس برقی، تقویت شرایط حمل و نقل عمومی، توسعه مترو و قطار شهری که در دستور کار دولت برای برخی از کلانشهر ها است به مدار اجرایی وارد شود، با گذر زمان از حجم آلودگی هوای اصفهان کاسته خواهد شد.
استاندار اصفهان ادامه داد: یکی از دغدغه‌هایی که مکرراً در دولت متذکر شده‌ایم این است که اگر غول خفته تالاب گاوخونی بیدار شود معلوم نیست چه بر سر منطقه فلات مرکزی ایران خواهد آمد.
مرتضوی عنوان کرد: طبق تحقیقات عنوان می‌شود ممکن است ریزگردهای این تالاب تا ۵۰۰ کیلومتر و شش هزار متر ارتفاع را در بربگیرد و در سایر استان‌ها نیز اثر داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر می‌توان این موضوع را سامان داد و علاج واقعه کرد.
مرتضوی تصریح کرد: هشدار ما برای توجه به غول خفته تالاب گاوخونی است تا سهم حقابه این تالاب با جدیت در نظر گرفته شود و به منشأ انتشار آلودگی تبدیل نشود.
استاندار اصفهان بیان کرد: تسهیلات و پشتیبانی مالی از نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان و ذوب‌آهن نیز مورد انتظار است تا خود را به بروزترین سیستم‌های کنترل آلایندگی تجهیز کنند.

انتهای پیام/ ز