دیدار تخصصی مسئولان قضایی استان اصفهان از تالاب بین المللی گاوخونی
دیدار تخصصی مسئولان قضایی استان اصفهان از تالاب بین المللی گاوخونی
مرطوب بودن تنها چهار درصد از تالاب بین المللی گاوخونی تهدیدی برای این زیستگاه مهم طبیعی است.

به گزارش اخبارکوهپایه به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان اصفهان: احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در دیداری که با حضور مسئولان قضایی استان اصفهان از تالاب گاو خونی صورت گرفت، با اشاره به اینکه نیاز آبی حداقل برای پایداری تالاب گاوخونی حداقل ١٧۶ میلیون مترمکعب در سال است، گفت: در سال آبی ١۴٠٣-١۴٠٢ با رها سازی ۶ میلیون متر مکعب آب از طریق سد رودشتین تالاب گاو خونی مرطوب شده، اما هنوزدرصد زیادی از تالاب همچنان خشک است.
احمدرضا لاهیجان زاده افزود: برای هوشمند سازی و کنترل مناطق حفاظت شده به ویژه منطقه گاوخونی، این منطقه مجهز به دوربین‌های دید در شب شده است.
وی خشکی ۹۶ درصد این تالاب را عاملی تهدید کننده برای تبدیل شدن آن به کانون گرد و غبار در آینده بیان کرد و گفت: گرد و غبار این تالاب می‌تواند تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر برسد و چند استان دیگر را هم فرا گیرد.
لاهیجان زاده افزود: آبدار شدن تالاب گاوخونی فقط معطوف به تالاب نیست بلکه جاری شدن آب در زاینده رود مانع فرونشست زمین در اصفهان می‌شود و این حق آبه، پایداری یک تمدن چند هزار ساله است.
حسین محمدی رییس دادگاه تجدید نظراستان هم در این بازدید گفت: برای حفظ محیط زیست، بی توجهی و سهل انگاری دستگاه‌های اجرایی کاملا رصد می‌شود و در صورت ترک فعل، در چارچوب ضوابط قانونی برخورد‌های نظامی و انتظامی با متخلفین انجام خواهد شد.
قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور در سال ۹۶ تصویب شد و هرگونه اقدامی که تخریب و آلودگی تالاب‌ها در پی داشته باشد، جرم محسوب می شود و مجازات دارد.

انتهای پیام/ز