برکت دامداری در زندگی محسوس است/ برای فروش محصولات لبنی مشکلی ندارم
برکت دامداری در زندگی محسوس است/ برای فروش محصولات لبنی مشکلی ندارم
دامدار کوهپایه ای گفت: شغل پر زحمتی دارم اما برکت این کار به وضوح در زندگی من محسوس است، چند سال است که خانواده ما از تولیدات گوشت، شیر و دیگر فراورده های لبنیاتی تولید خودمان استفاده می کنند.

به گزارش اخبارکوهپایه، انسان از ابتدای آفرینش از توانایی خود برای به خدمت گرفتن هر آنچه در طبیعت قرار دارد استفاده کرده است، که رام کردن حیوانات وحشی و پرورش دام برای استفاده نمونه ای از آن است.
استفاده از گوشت، پوست، استخوان، شیر و صدها استفاده دیگر از حیوانات مستلزم کسب مهارت‌های مختلفی شد و امروزه تنوع کسب و کارها در راستای بهره گیری از حیوانات وسیع و مدرن شده است، در این میان پرورش گوسفند و دام داری نیز یکی از شغل های مرسوم و شاید بتوان گفت قدمتی به اندازه عمر بشر دارد؛ کار  پرورش گوسفند و بز و کار چوپانی قصه های تاریخی و شخصیت های تاریخ ساز در اقصی نقاط عالم داشته که همچنان ردپای آن برجاست.
امروزه شغل دامداری و دامپروی یکی از مشاغلی است که رواج دارد و به شکل سنتی و صنعتی در بسیاری از نقاط کشور دیده می‌شود؛ در استان اصفهان نیز شهرستان کوهپایه یکی از مناطقی است که همچنان زندگی روستایی و دامداری در آن دیده می ‌شود.
مرتضی باقری دامدار روستایی در شهرستان کوهپایه در گفت‌وگو با خبرنگار اخبارکوهپایه اظهارکرد: ۶۰ سال دارم و از نوجوانی در کارهای ساختمانی فعالیت داشتم از کارگری گرفته تا بعد ها که مهارت هایی هم در ساخت وساز کسب کردم، ما در خانه پدری تعدادی بز و گوسفند داشتیم و پدرم در کنار کار کشاورزی پرورش بز و گوسفند نیز انجام می داد که گاهی در تابستان من آن ها را به صحرای اطراف روستا می بردم ولی بعد ها که بزرگتر شدم به کار بنایی مشغول شدم ولی از حدود ۱۵ سال پیش تعدادی گوسفند خریدم و به پرورش گوسفند مشغول هستم.
دامدار کوهپایه‌ای ادامه داد: رفته رفته میش ها و بره هایم زیادتر شدند در حال حاضر ۲۰۰ راس بره و میش دارم روزها معمولا آن ها را به صحرا می برم تا از علوفه مراتع استفاده کنند اما مراتع  علوفه چندانی ندارند و برای گوسفندان کافی نیست پوشش گیاهی به دلایل مختلف به ویژه خشکسالی خیلی کم شده است.
مرتضی باقری بیان کرد: شغل پر زحمتی دارم اما برکت این کار به وضوح در زندگی من محسوس است، چند سال است که خانواده ما از تولیدات گوشت، شیر و دیگر فراورده های لبنیاتی تولید خودمان استفاده می کنیم و با فروش بره های پرواری و تا حدودی فروش شیر و ماست روزگار می گذرانیم.
او ادامه داد: تولیدات لبنی گوسفندی کیفیت، طعم، مزه خاص خود را دارد و خواهان زیادی نیز دارد، من این محصولات را به راحتی می فروشم و حتی اگر تولید بیشتری داشته باشم باز هم مشتری دارم چون تعداد دامداران و تولیدات لبنیات گوسفندی در منطقه کم‌تر شده است.
باقری عنوان کرد: در حال حاضر دامداری و گوسفند داری مشکلات زیادی دارد از جمله اینکه جوانان کمتر حاضرند به این امور بپردازند و زمان هایی که کمک لازم دارم نیروی کار کمی وجود دارد.
این دامدار کوهپایه ای اذعان داشت: در زمینه تهیه علوفه مشکلات زیادی دارم قیمت نهاده های دامی بالاست و قیمت محصول نهایی را افزایش می دهد البته خدا راشکر امسال با بارندگی هایی که داشتیم و ضعیت مراتع در بعضی مکان ها بهتر بود و تا حدودی برای  تغذیه  گوسفندان خوب بود.
در حالی که دامداری و پرورش دام با سختی‌ها  و مشکلاتی روبروست و از طرفی سود برای تولید کننده ناچیز شده است و از طرف دیگر توان خرید مصرف کننده نیز کاهش پیدا کرده است؛ از این جهت می طلبد مسئولان مربوطه اقدامات حمایتی در این زمینه را بیش از پیش انجام دهند.

انتهای پیام/ ج ز