روزهای پرتکاپو در انتظار بازار صنایع دستی در نوروز
روزهای پرتکاپو در انتظار بازار صنایع دستی در نوروز
فروشنده فروشگاه صنایع‌دستی در شرق اصفهان گفت: روند بازار صنایع‌دستی و گردشگری بدین صورت است که از ٢٠ روز قبل از عید نوروز تا ٢٠ روز بعد از عید نوروز، در اوج فروش خود قرار دارد و بعد از آن تا آخر زمستان بعدی وارد نوسانات جزئی می شود.

محمد بهارلویی در گفت‌وگو با خبرنگار اخبارکوهپایه در خصوص چگونگی بازار صنایع‌دستی اصفهان در طول سال و در فصل های مختلف اظهار کرد: روند بازار صنایع‌دستی و گردشگری بدین صورت است که از ٢٠ روز قبل از عید نوروز تا ٢٠ روز بعد از عید نوروز، در اوج فروش خود قرار دارد و بعد از آن تا آخر زمستان بعدی وارد نوسانات جزئی می شود.
فروشنده فروشگاه صنایع‌دستی در شرق اصفهان عنوان کرد: برای مثال در کل فصل زمستان، بازار صنایع‌دستی راکد می شود و کمترین میزان فروش را داریم شاید اگر مناسبتی در این دوره قرار گیرد فروش جزئی خواهیم داشت بنابراین هنگامی که در این فصل قرار می گیریم باید آمادگی این را داشته باشیم که حتی اگر فروش به اندازه کافی نبود، کرایه مغازه را از جیب پرداخت کنیم تا زمستان تمام شود.
بهارلویی بیان داشت: در فصل تابستان نیز با اینکه خانواده ها شروع به مسافرت رفتن می کنند اما خرید گردشگران و مسافران آن‌قدری نیست که بتواند نوسان فروش صنایع‌دستی را مانند فروش های شب عید جابجا کند ولی همان فرو‌ش و نوسان جزئی، آن‌قدری خواهد بود که علاوه بر اینکه اجاره ها دربیاید، برای خودمان نیز در حد معمولی داشته باشد.
وی افزود: در کل بخواهم بگویم ما صنایع‌دستی فروشان تمام امیدمان به فروش شب عید است و سعی می کنیم در این بازه که قرار می گیریم بهترین استفاده را ببریم، گردشگران و مسافرانی که از هنر سر در می آورند و به قولی اهل هنر هستند، تأثیر بسزایی در فروش صنایع‌دستی ها دارند چراکه افرادی که از هنر اطلاعات کمی دارند ظروف و دیگر وسایل صنایع‌دستی را گران قلمداد کرده و ترجیح می دهند بجای آن از وسایل صنعتی و کپی که قیمتشان پایین تر است خرید کنند.
محمد بهارلویی اضافه کرد: این درحالیست که هنردوستان ارزش لحظه به لحظه زحمتی که روی هرگونه اشیاء کشیده می شود را با تمام وجودشان درک کرده و آن را ستایش می کنند، باید بگویم مواجه شدن با این چنین افراد بسیار به ما انگیزه می دهد ولی از این بابت که تعدادشان کم است متاسف هستم و امیدوارم روز به روز به تعداد هنردوستان و کسانی که در مورد هنر و صنایع دستی تحقیق می کنند افزوده شود.
فروشنده فروشگاه صنایع‌دستی در رابطه با آمادگی بازار و کاسبان برای ایام نوروز خاطرنشان کرد: می توانم بگویم تقریبا ٩٠ درصد از کارگاه‌های صنایع‌دستی از اواخر پاییز شروع به تولید صنایع‌دستی برای ایام عید نوروز می کنند و فروشندگان این صنف نیز از بهمن و اسفند ماه اقدام به سفارش صنایع‌دستی به صورت عمده کرده و کم و کسری های فروشگاهشان را رفع و تکمیل می کنند.
بهارلویی اضافه کرد: اکنون در موقعیتی قرار داریم که عید پیش روی ماست و اگر به تک تک فروشگاه ها و غرفه های موجود در میدان نقش جهان و دیگر بازارچه های صنایع‌دستی سر بزنید خواهید دید که هرکدام در هرصنفی که هنر عرضه می کنند، به تعداد کافی جنس ذخیره کرده و آماده استقبال از مسافران نوروزی هستند و امیدوارم امسال بهترین فروش شب عید را داشته باشند.
وی درخصوص مشکلاتی که در بازار صنایع‌دستی اصفهان وجود دارد، تأکید کرد: انتظار می رود دستگاه های مربوطه کمی بیشتر وارد جزئیات هنری فروشگاه ها شوند چرا که در شأن بازار صنایع‌دستی نیست که صنایع‌دستی بی کیفیت به گردشگران و هنردوستان بجای صنایع‌دستی نفیس معرفی شود و مسافر نیز بدلیل عدم آگاهی در خصوص هنر مربوطه، هزینه کند و نهایتاً یک هنر بی کیفیت را به شهرش بازگرداند.
محمد بهارلویی گفت: در چند سال اخیر درگیر مشکلات زیادی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان بودیم هرچند دیگر شهرها نیز کم و بیش درگیری هایی داشتند اما به این دلیل که استان اصفهان را به هنر و بازارچه های صنایع دستی می شناسند و معرفی می کنند، مشکلات را عمیق تر از دیگر شهرها دریافت کرد و متأسفانه هنوز بخشی این مشکلات رفع نشده و ادانه دارد.
فروشنده فروشگاه صنایع‌دستی اضافه کرد: جا دارد پتانسیل‌های نهفته در استان اصفهان که اصلی ترین پتانسیل، صنایع‌دستی نفیس و باکیفیت است به بهترین شکل ممکن مدیریت و معرفی شود حیف هنرمندانی است که در حال خروج از هنر هستند آنان استادان بی نام به حساب می آیند.
وی در پایان متذکر شد: از هم وطنان، مهمانان و مسافران عزیزی که اصفهان را بعنوان مقصد گردشگری و تفریحی انتخاب می کنند درخواست دارم حتما در مورد صنایع‌دستی این شهر تحقیق کنند خوشبختانه با یک سرچ ساده می توانند به اطلاعات کاملی از هر نوع هنری دست پیدا کنند و بدانند این اطلاعات برای ما دلگرمی بحساب می آید همچنین از آثار باستانی و دیدنی که در اطراف شهر اصفهان هست نیز بازدید به عمل آورده و گردش نوروزی را صرفاً به پل ها و میدان نقش جهان محدود نکنند تا بتوانند به معنای واقعی معنای اصفهان نصف‌جهان را درک کنند.
انتهای پیام/ج ی